Išči

VTG

V tujih gorah:  ustaljena oznaka za  (predvsem alpinistične, pa tudi  njim podobne) odprave v - bolj oddaljene tuje gore
Za nekaj let imamo pripravljene tudi letne preglede:; npr. vtg2017 | vtg2018 | vtg2019 

V tujih gorah

Objavljalci

Authors

Arhiv

Himalaji se še ni odrekel

Primorske novice - Alenka Tratnik: Višinska bolezen je Vipavcu Bogdanu Ambrožiču preprečila vzpon na osemtisočaka

47-letni Bogdan Ambrožič iz Sanabora pri Vipavi se je pred dobrim mesecem skupaj s še tremi slivenskimi alpinisti odpravil v osrednji del Himalaje. Cilj odprave je bil 8027 metrov visok Shisha Pangma, ki se dviga nad tibetanskimi stenami. Vipavcu, ki ima za seboj že nekaj šesttisočakov, pa tokrat ni bilo dano stopiti na vrh. 

<<< Sanaborec Bogdan Ambrožič pred silhueto Shisha Pangme na poti proti bazi, z zastavico domačega planinskega društva Križna gora

Oslabljen zaradi prebavnih težav se je v baznem taboru na 5600 metrih soočil z višinsko boleznijo. »Ker sem ocenil, da v teh razmerah ne morem osvojiti vrha, sem se odločil, da sestopim in se vrnem domov,« pravi Bogdan Ambrožič, ki se Himalaji ni odrekel.

 Najprej težave s prtljago…

 Ambrožič ima za seboj že sedem uspešnih odprav, tokrat pa je imel veliko smole. Najprej se je na poti iz Slovenije v Nepal izgubila prtljaga odprave. Predstavniki agencije bi jo morali v Katmanduju prevzeti že v začetku septembra, a je tu ni bilo. »Pred odhodom sva s Tomažem Goslarjem posredovala pri Intereuropi, kjer so nama pojasnili, da je prtljaga na poti iz Delhija v Katmandu. Ko sva 16. septembra priletela tja, je ni bilo. Znova smo klicali Intereuropo, kjer so odgovorili, da se je verjetno ustavila v Londonu ali v Delhiju. Tomaž in Irena pa sta izbrskala, da je v Moldaviji. Uslužbenka tamkajšnjega letališča nam je brez zadržka priskočila na pomoč in je prtljago poslala v London. 23. septembra smo jo končno dobili. S tem smo izgubili teden dni,« pravi Ambrožič.

 …zatem še diareja in višinska bolezen

 V Katmanduju so se vseh lotile prebavne motnje s hudo diarejo. Ambrožič se je z njo soočil na poti proti Tibetu. Ker je bil predvideni ugodni čas za osvojitev vrha, ki slovi po tehnični zahtevnosti in hudih viharjih, vse bliže, je odprava pospešila ritem, da bi čimprej dosegla avtobazo na 5000 metrih. Že prvo noč na kitajski strani so prespali na 3700 metrih, naslednji dan pa so s tovornjakom nadaljevali do avtobaze. Tam sta Ambrožič in kuhar odprave začutila prve znake višinske bolezni. »Izkazalo se je, da je bil naš tempo prehud, še posebej, ker sva se s kuharjem med potjo borila z diarejo. Potem smo v enem dnevu prehodili 20-kilometrsko pot do baznega tabora, kjer se je po podatkih GPS izkazalo, da je v resnici na dobrih 5600 metrih in ne na 5400, kot kažejo kitajski podatki. Rezultat so bili klasični znaki možganskega edema pri meni in kuharju, po rodu Pakistancu, ki v svoji 15-letni himalajski karieri še ni doživel višinske bolezni. Po štirih dneh sva se odločila, da sestopiva do avtobaze. V takih razmerah ne bi mogel osvojiti vrha. Riniti na 7000 metrov in sestopiti, pa ne bi imelo smisla. Zato sem se odločil, da se obrnem. To je šola za naprej. Bog ti ne da vedno tistega, kar si želiš, ampak tisto, kar potrebuješ. Očitno sem potreboval kaj drugega,« pravi Ambrožič, ki se je že vrnil domov. Z mislimi je s preostalo trojico, ki se je morala zaradi slabega vremena prejšnji teden iz stene vrniti v bazni tabor.

Odprava je drugi naskok na vrh – po podatkih, ki jih je Ambrožiču uspelo dobiti iz Tibeta – načrtovala prav za te dni. A kot je včeraj izvedel, jim je slabo vreme preprečilo ta podvig. Ambrožič zatrjuje, da sam tega osemtisočaka še ni odpisal in se bo v Himalajo zagotovo vrnil. »Sem se pa iz te izkušnje veliko naučil,« dodaja Sanaborec, ki se toplo zahvaljuje vsem, ki so mu pomagali pri odpravi.

47-letni Bogdan Ambrožič iz Sanabora pri Vipavi se z alpinizmom aktivno ukvarja že skoraj četrt stoletja. Klen in žilav Sanaborec, ki v vsakdanjem življenju gorniško čelado zamenja z zidarsko, že s tisočicami piše vzpone na domači Kovk, za seboj ima vrsto štiritisočakov v Alpah, enajstkrat je bil na Mont Blancu, več kot 200-krat na Triglavu. Malo nižje, na Kredarici, se je tudi poročil. Doslej je stal na vrhovih Aconcague, Denalija. Mount Kosciuszka, Kilimandžara, Elbrusa, v Himalaji pa je osvojil šesttisočaka Mera Central in Iceland Peak. V tokratni odpravi na vrh Shisha Pangma, 14. najvišji vrh na svetu, so bili poleg njega še Tržičanki Irena Mrak (vodja odprave) in Mojca Švajger ter Ljubljančan Tomaž Goslar.

ALENKA TRATNIK

23.10.2010

 
V avtobazi sredi tibetanskih prostranstev. Z leve: zvezni oficir odprave, kuhar, predstavnik agencije in Bogdan Ambrožič


Prizor z nepalsko-kitajske meje: domačinke si denar za preživetje služijo tudi s prenosom tovora čez mejo, turisti ga namreč ne smejo nesti sami

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 2243

VTG

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.