Išči

bohinjsko

BOHINJSKO... opis

Objavljalci

Authors

Arhiv

Bohinjci Bratuškovi: Deležni smo le palice

Slovenske novice: Franc Kramar, župan Bohinja, obsoja rušenje objekta v dolini Voje.

BOHINJSKA BISTRICA – Bohinjski župan Franc Kramar je po torkovem začetku rušenj črnih gradenj v Triglavskem narodnem parku (TNP) danes na predsednico vlade Alenko Bratušek naslovil pismo, v katerem ji predlaga takojšnjo ustavitev rušenja objektov znotraj parka, skupno iskanje rešitev problema in začetek postopkov za spremembo zakona o TNP.

Nemiri in državljanska nepokorščina
»Rušenje objekta v dolini Voj je dejanje, ki ga je treba obsoditi, predvsem pa je to dejanje vneslo veliko nemira med lokalnim prebivalstvom,« je v pismu zapisal Kramar. Rešitev nastale situacije in vzpostavitev razmer za normalno bivanje na zavarovanem območju Kramar vidi v upoštevanju predlogov, ki jih je podal premierki. V nasprotnem primeru ji, kot piše, ne more zagotoviti, da ne bo prišlo do nemirov in celo do državljanske nepokorščine.

Deležni le palice in nobene prednosti
»V vseh 32 letih, od dne, ko se je območje parka razširilo na turistično destinacijo Bohinj, vasi in planine, smo domačini bili deležni le palice in nobene prednosti življenja v parku. Vrh ledene gore pa je včerajšnje rušenje,« je izpostavil Kramar. Rušenje ga navaja na mišljenje, da želi vlada na ta način »očistiti« območje Bohinja vseh objektov, ki so stari 30 in več let, v smeri vzpostavitve divjine in »pregona« lokalnega prebivalstva.

STA, Mo. S.

10.07.2013

Foto na povezavi

2 komentarjev na članku "Bohinjci Bratuškovi: Deležni smo le palice"

Primož Auersperger,

Vsebina je bila izbrisana na zahtevo avtorja / IP


Tomaž Ogrin,

Nisem za tako kampanjsko akcijo, kot poteka. To je še en dokaz nesposobnih vlad Slovenije. Glede na stanje v Sloveniji je zagotovo krivično! Neodmerjeno, nesorazmerno, odraz nesposobnosti in napihovanje inšpekcij. Ampak tudi sedanji župan naj pove, kaj je v 40 letih naredil, da bi rešil problem drugače. V nov zakon o TNP je pa hotel spraviti legalizacijo ob Bohinjskem jezeru, a so pripravljalci tako individualno zadevo prej spravili ven.

Obstojajo pa že starejši spiski glede črnih gradenj - mogoče jih najdem med papirji ali pa so še na spletu - tri kategorije in kako postopati v vsaki.

Občina je pa znala odobriti hotelček v Ukancu, na lokaciji, kjer ne bi smela...

Res je tudi o funkcionarjih, kar poimensko, katera gradnja je čigava, zakaj bi skrivali...

Vse skup je pa še enkrat posledica odsotnosti vsakršnega načrta, kako naj poteka kaj v parku, na visokih planinah in drugod.

Namesto olimpijade, bi bohinjska občina raje izdelala načrt rabe Fužinarskih in drugih planin. Šlo je že, da bi dobili evro denar pa so s cesto uničili idejo, ki bi jo Evropa finansirala.

Po desetletjih brezvezja v TNP je zagledal luč sveta upravljalski načrt TNP, ki je bil v razpravi. Kje je zdaj, ne vem. Evo, krivde vlad! Desetletja brez vizije parka. Zato so pač rasle gradnje.

Tam, kjer je dobro planiranje, kar pomeni dogovorjene vsebine, tam ne potrebuješ več papirjev in birokracije. Ampak v Sloveniji smo planiranje odmislili že ob osamosvojitvi, češ, da je to relikvija prejšnjega sistema. Pa je planiranje poznala že habsburška monarhija in ga uspešno izvajala.

Ampak za dobro planiranje je potrebno več različnih znanj, še posebej v TNP, ne pa političnega čvekanja. Od arheologije, etnologije, turizma, naravovarstva , arhitekture, gradbeništva, energetike, gozdarstva, itd. Rezultat bi bil pa TNP donosen za prebivalce, pa vendar pristen, z ohranitvijo naravne in kulturne dediščine, tak bi nam bil v ponos.

Verjetno bi vse lahko ostalo kot je, s kakšnimi predelavami, drugačno funkcijo, odškodninami in nadaljno omejitvijo gradenj.

Ampak zato potrebuješ sposobno vlado, ljudi, ki so te probleme kdaj proučevali, ne jutranjike, ki so šele vstali in ki problematike TNP niso nikoli spremljali.

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 1889

BOHINJSKO

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.