Išči

bohinjsko

BOHINJSKO... opis

Objavljalci

Authors

Arhiv

Javni zavod

Triglavski narodni park podpira planinsko pašo in ker so nekatere planine težje dostopne, ...

... gradnje novih cest v osrednjem območju narodnega parka pa nedopustne, JZ TNP pomaga pri oskrbovanju planin za potrebe planinske paše.

Tudi letos bo v okviru sporazuma o sodelovanju s Slovensko vojsko neposredno pomagal pri helikopterski oskrbi nedostopnih planin za potrebe planinskega pašništva na območju Bohinja. V torek, 9. julija, je  helikopter Slovenske vojske z Rudnega polja dostavil material in opremo za izvajanje paše ter gradbeni material za nujno vzdrževanje kmetijskih objektov v skupni teži 20 ton na planine Velo polje, Laz, Ovčarija, planini Za Migovcem in Suha.

JZ TNP podpira planinsko pašništvo z izvajanjem večletnega programa za ohranjanje tradicionalnih načinov kmetovanja, z izvajanjem različnih projektov na temo planinskega pašništva in s svetovanjem agrarnim in pašnim skupnostim. V preteklih letih je bilo na tak način s pomočjo JZ TNP na bohinjske planine prepeljanega več ton materiala in opreme. (v letu 2010 6 ton, v letu 2011 je JZ TNP sofinanciral helikopterske prevoze, v letu 2012 pa 13 ton). Oskrba planin poteka v skladu z veljavnimi predpisi.

Naravovarstvena in razvojna služba JZ TNP redno vsako leto tudi skupaj z domačini (kmeti) opravi akcijo čiščenja zarasti po planinah. Letošnja glavna akcija bo v začetku meseca avgusta na planini Velo polje. Na območju Bohinja bo v okviru projekta ALPA izvedeno tudi čiščenje zarasti na nekdanjih pašnih površinah v velikosti približno 15 ha z namenom ohranjanja planinskega pašništva.
Namen projekta ALPA je na naravi prijazen in sodoben način ponovno oživiti planine ter tako pomagati lokalnemu prebivalstvu Projekt je sofinanciran s sredstvi Evropske unije iz Evropskega sklada za regionalni razvoj, program Cilj 3 Evropsko teritorialno sodelovanje, Operativni program Slovenija – Avstrija 2007-2013.

...07.2013

 

1 komentarjev na članku "Javni zavod"

Tomaž Ogrin,

Informacija je hudo pomanjkljiva.

"čiščenje zarasti na nekdanjih pašnih površinah v velikosti približno 15 ha z namenom ohranjanja planinskega pašništva."

Paseš lahko tudi na površinah, ki jih je dovolj, brez čiščenja. In ohranjaš planinsko pašništvo. Sem si zadnji dve sezoni ogledal rezultate čiščenja. Nobene bistvene pridobitve ali novih travnih površin. Tam še nekaj časa ne bo nič bistvenega zraslo.

Podatki, ki manjkajo, da bi potrebo po čiščenju povezali z nevarnostjo opustitve paše, so ekonomske narave. KOLIKO krav, koliko to stane, kaj in kolikšen je dohodek od te paše, itd.

Če sekaš ruševje, macesne in vse živo, ter to skuriš, kaj pridobiš?

Še enkrat, tudi brez čiščenja je dovolj paše. Toda...glej prejšnji odstavek...

Zavod TNP teh številk ne poda. Škoda.

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 1889

BOHINJSKO

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.