Išči

Vse objave

Objavljalci

Authors

Arhiv

Ekološki tudi v visokogorju

Gorenjski glas - Jasna Paladin: Planinska zveza Slovenije se je lotila projekta za pridobitev znaka Okolju prijazna koča, ki se bo letos začel s testnim ocenjevanjem posameznih planinskih postojank. Kandidatka za znak je tudi koča na Kamniškem sedlu, ki bo po obnovi med najsodobnejšimi v naših gorah.

Planinska zveza Slovenije se je odločila aktivno slediti zgledom v tujini, ki vse bolj podpirajo ekološko naravnano obliko turizma v Alpah. Med projekti, ki jih že več let izvajajo nemška, avstrijska in južnotirolska planinska zveza, je tudi projekt Okolju prijazne koče, katerega glavna cilja sta ohraniti lepote gorskega sveta in povečati obisk koč.

»Znak Okolju prijazna koča v tujini podeljujejo že od leta 1997, do sedaj pa ga je prejelo že okoli 60 koč nad 1000 metri nadmorske višine. Pridobitev znaka je predvsem priznanje planinskemu društvu, oskrbniku in vsemu osebju koče za prizadevanja ohraniti prvobitno gorsko naravo in z obratovanjem planinske koče čim manj negativno vplivati na bližnjo in daljno okolico koče, obnavljati pa ga je potrebno na vsaka štiri leta,« pravi Drago Dretnik, član Gospodarske komisije PZS in predstavnik PZS v Komisiji za koče in poti, ki je pred dnevi projekt predstavil tudi medijem. Poudaril je, da so kriteriji pri ocenjevanju koč, ki se potegujejo za ta znak, precej strogi, delijo se na obvezne in neobvezne (ki naj bi bili izpolnjeni), zajemajo pa več področij. Obvezni kriteriji pri ravnanju z energijo tako med drugim določajo, da mora imeti okolju prijazna koča vsaj 50 odstotkov obnovljivih virov energije, uporaba premoga in plinskega olja ni dovoljena, prav tako ne klimatske naprave, svetila morajo biti varčna, stavba mora biti primerno izolirana. Pri ravnanju s pitno in odpadno vodo je potrebno imeti varčne wc kotličke, ustrezen pretok vode skozi ventile, le ekološko sprejemljiva pralna in čistilna sredstva, časovno omejeno splakovanje pisoarjev, le mehanska pomagala za čiščenje cevi in odtokov, priporočljivi pa so tudi žetoni za tuširanje, suha stranišča idr.

Okolju prijazne koče ločujejo odpadke in kompostirajo, določajo obvezno uporabo lastnih spalnih vreč za spanje, koše za odpadke v ženskih straniščih, zbirajo tudi odpadne maščobe in olja, v skrbi za čim manj odpadkov pa prepovedujejo uporabo pijač v pločevinkah in plastenkah ipd. Koče s takim znakom morajo v celoti biti nekadilski objekt, potrebna je izolacija vseh naprav, ki povzročajo hrup, pršila za odišavljanje zraka so prepovedana, prav tako morajo biti okolju prijazne vse barve, laki in drugi materiali, ki so uporabljeni v notranjih prostorih. Okolju prijazne koče morajo med drugim v svoji ponudbi imeti tudi vegetarijanske jedi, živila iz lokalne proizvodnje, čisto okolico ter poučeno osebje, ki gostom lahko ponudi različne informacije.

Okoljskim standardom sledi tudi koča na Kamniškem sedlu
Planinska zveza Slovenije namerava na lastne stroške letos izvesti poskusno presojo na treh planinskih kočah, ki se bodo k projektu priključile prostovoljno. Ena takšnih bo tudi koča na Kamniškem sedlu, ki jo člani Planinskega društva Kamnik intenzivno prenavljajo že vse od oktobra lani. Kot nam je povedal predsednik društva Ivan Resnik, je bila koča zadnjič obnovljena leta 1979 in zato že zelo potrebna posodobitve. Temeljite obnove približno tristo kvadratnih metrov notranjih površin, kjer je tudi sto ležišč, so se lotili s pomočjo sredstev iz razpisa ministrstva za gospodarstvo, ki jim bo v sicer 200 tisoč evrov visoki investiciji namenilo 70 tisočakov nepovratnih sredstev.

»Kočo želimo približati evropskim standardom, razširiti ponudbo, dvigniti njeno kakovost in slediti vsem okolju prijaznim smernicam. V tujini sicer za take investicije namenjajo petkrat toliko denarja, a mislim, da smo tudi mi s temi sredstvi naredili največ, kar se je dalo,« je v zaključni fazi obnove, v kateri je celo zimo sodelovalo približno šestdeset prostovoljcev, članov PD Kamnik, zadovoljen povedal Ivan Resnik in dodal, da po obnovi v koči pričakujejo do 20 odstotkov obiskovalcev več.

Obnova je zajela temeljito prenovo kuhinje, jedilnice, sanitarij, garderob in sob za spanje. S preureditvijo spalnih prostorov so na novo uredili dva apartmaja. Zamenjali so okna in zunanja vrata, s čimer bodo prihranili do 30 odstotkov energije. V celoti so prenovili električno in vodovodno napeljavo, s čimer so zmanjšali izgube vode, ter posodobili in avtomatizirali zbiranje padavinske vode. Obnovili so fotovoltaičen sistem, zamenjali sončne celice, akumulatorje in krmilno tehniko, ter dodali nove kolektorje za ogrevanje vode. Obnovili so tudi biološko čistilno napravo in vetrni agregat, montirali novo UV napravo za čiščenje vode in uredili sistem ločevanja odpadkov. Obnova bo predvidoma zaključena v juniju, ko bodo kočo spet odprli za obiskovalce.

Jasna Paladin
Foto: arhiv PD Kamnik

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 79854