Išči

Vse objave

Objavljalci

Authors

Arhiv

Gore na platnu

Slovenske novice – Dejan Ogrinec: v Ljubljani in Domžalah mednarodni festival gorniškega filma

Slovenske novice, sreda, 14. februarja 2007
Življenje v objektivu

Gore na platnu

Minuli teden je bil v Ljubljani in Domžalah mednarodni festival gorniškega filma — Kar 40 filmov in vrsta predavanj vrhunskih alpinistov — Žirija je bila mednarodna, filmi iz 13 držav, oče festivala pa vrhunski alpinist Silvo Karo

Na žalost smo morda (pre)dolgo čakali na takšen festival. Kajti za tako gorniški narod je bila odsotnost tovrstnega dogajanja sramota.
Če malce osvežimo spomin na gorniško filmsko dogajanje pri nas, lahko začnemo z letom 1931, ko je bil v ljubljanski dvorani Union premierno prikazan celovečerni film V kraljestvu Zlatoroga, triletno delo kluba Skala. Pa leta 1966, ko je v Kranju potekal festival športnega in turističnega filma, kjer je gorniški program zasedel kar tretjino festivalske ponudbe, del filmov pa so predvajali tudi na Bledu. Žal je po enoletni preselitvi v Novo Gorico festival leta 1990 zamrl.

Nadaljevalo se je z mengeškim festivalom Banff po Banffu leta 1998 in festivalom na Bledu leta 2002. Gonilna sila zadnjih treh festivalov, vključno z ravnokar minulim, v ljubljanskem Cankarjevem domu in domžalskem kulturnem domu, pa ni kak filmoljubec, temveč vrhunski alpinist Silvo Karo.

Karo je pripadnik Slovenske vojske. Za seboj ima prek 23 let intenzivnega ukvarjanja z alpinizmom. Je ena izmed, glede plezanja velikih granitnih sten, svetovnih alpinističnih legend. Tujci o njem govorijo spoštljivo. Za vzpon v gori Bhagirathi III, zahodna stena (Gharwal Himalaja, Indija), leta 1990 so v tujini napisali: »Silvo Karo in soplezalec Janez Jeglič sta splezala steno v petih dneh, kar je brez dvoma največji alpinistični dosežek vseh časov glede plezanja velikih sten …« Leta 1996 sta s Švicarjem Aishanom Ruppom postavila hitrostni rekord v dolini Yosemite (ZDA) v steni Half Dome (11 ur 20 minut) navkljub dežju. Ob obilici izjemnih vzponov – 1850 plezalnih vzponov, 170 prvenstvenih smeri, 24 alpinističnih odprav – je med širšo slovensko množico malce prezrt, saj je namreč mojster drugačnega tipa skale. Ljubi granit. Njegova največja ljubezen so granitne stene Patagonije.

Karo je na festivalu gorniških filmov v Trentu leta 1989 prejel nagrado srebrni encijan za najboljši alpinistični film festivala, in sicer za film Cerro Torre South Face, katerega idejni vodja, snemalec in akter je bil. Pri nekaterih oddajah Gore in ljudje (TV SLO) je sodeloval kot snemalec, igralec – Pajčevina v strehi, Oltarji Špika – predvsem je pogosto zasedal mesto žiranta na gorniških filmskih festivalih po svetu. Od najprestižnejšega festivala v Evropi v mestu Trento v Italiji do festivala v Banffu, Kanada.

Tako nas ne čudi, da mu je uspelo izpeljati tako resen gorniški filmski festival. Seveda ob veliko pomoči. Ob pomoči Saše Roškar, Marjete Keršič Svetel in Neve Mužič je izmed 52 filmov izbral 40. Strokovno komisijo so sestavljali: Igor Likar in Ines Božič Skok iz Slovenije, Daniela Cecchin – legendarna piarovka Trentskega festivala iz Italije, Julie Summers – pisateljica in vodja festivala v Kentu (Anglija), in Michael Pause – avtor prek 150 filmov o gorah (Nemčija).

Morda najboljša Silvova poteza je bila, da je povabil mnogo vrhunskih alpinistov in plezalcev, da so osebno predstavili svoje dosežke. Marko Prezelj, Pavle Kozjek, Martina Čufar, Marko Lukič, vrhunski par iz Italije Nives Meroi in Roman Benet, če jih naštejemo le nekaj. Že odprtje pa sta zaznamovala prikupno zgrajeno predavanje in film, znanilec sloga nove moderne tehnologije, projekt TranGOgirls, plod skupnega dela naših najboljših plezalk Tanje Grmovšek, Sandre Voglar in Tine Di Batista in mladega, nadobudnega režiserja, snemalca in monterja alpinista Jureta Niedorferja. Juhej!

Dejan Ogrinec

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave
Značke:
novosti v2

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 79845