Išči

Vse objave

Objavljalci

Authors

Arhiv

Podcenjevanje (ne)varnosti

Večer, Maribor, MB-teden - Jasmina Cehnar: Nedeljska nesreča na pohorski vzpenjači je mlada kolesarja skoraj stala življenja ...

… Če upoštevamo, da strokovnjaki ne morejo razvozlati, kako se je lahko pogrom mariborske žičnice zgodil prav poleti, ko so obremenitve na napravah znatno manjše, materiali pa manj občutljivi kot v hladnejšem delu leta, je na Pohorju samo sreča preprečila katastrofo. Nič čudnega torej, da se je ob izjavi "nesreče se pač dogajajo", ki jo je takoj po dogodku izustil mariborski župan, marsikdo držal za glavo. Če bi se bil osmi steber namreč podrl sredi zimske sezone, teh besed ne bi izrekel nihče, pa tudi odgovorni pri vzpenjači se ne bi odpravili na dopust. Žal pa je očitno še zmeraj tako, da mora teči kri, preden se stvari dojema dovolj resno.

Seveda "stara gospa" ni ne prva ne zadnja žičnica, ki je doživela okvaro, je pa prva, vsaj v Sloveniji, na kateri se je zrušil eden glavnih linijskih nosilcev. In šele sedaj inšpektorji in pooblaščeni pregledovalci razsvetljeno ugotavljajo, da se na 50 let stari konstrukciji zastarele izvedbe, zastarelih materialov samo z vizualnim pregledovanjem ne da videti vsega. In da bi, če bi hoteli pravočasno odkriti skrite napake, morali stebre dvigniti, dobro očistiti in natančno pregledati, kar pa je dolgotrajen in predvsem drag postopek. Konkretne napake na pohorski vzpenjači naj se ne bi dalo zanesljivo ugotoviti niti z rentgensko kontrolo. Sicer pa se podrobnejši pregledi pri nas tako ali tako izvajajo samo na naključnih žičniških elementih, po potrebi.

In kdo bo odgovarjal za nesrečo na Pohorju? Najverjetneje nihče. Upravitelj, pregledovalec in inšpektor so podprti z ustreznimi dokumenti, prav nič ni pomembno, ali je za padec stebra kriva rja, utrujenostna razpoka na neustreznem materialu ali morda celo kakšna tretja pomanjkljivost. Napake, kakršnakoli že je, pač ni bilo mogoče odkriti, ker Pravilnik o žičnicah in vlečnicah ne definira obsega, pogostosti in postopkov pregledov. Glavno, da so pristojni ustregli črki zakona, varnost ljudi je tako ali tako logična posledica birokracije, mar ne. Skeptiki pa naj se na Pohorje raje odpravijo peš. Glede na izjavo enega od strokovnjakov, da za več kot 50 let stare mariborske mostove "roke v ogenj že ne bi dal", pa lahko še plavajo čez Dravo.
 

Jasmina Cehnar



 

 

 

 

 

 

 


 

Vecer.si 25.07.2009

 
JASMINA CEHNAR

Jasmina Cehnar

 

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 79805