Išči

Vse objave

Objavljalci

Authors

Arhiv

Pohodništvo na pohodu

Finance - Marjana Virant: Slovenija hodi in planinari

Pohodništvo, ki je med Slovenci izjemno priljubljeno, je bilo doslej bolj ali manj prepuščeno posameznikom, v zadnjem času pa si slovenski turistični delavci prizadevajo tržiti tudi ta segment turizma, ki se je v tujini že zdavnaj uveljavil.



Na pobudo Slovenske turistične organizacije je bilo spomladi letos ustanovljeno Združenje za pohodništvo z namenom, da se v Sloveniji pospeši razvoj pohodništva, ki ima z vsemi svojimi vsebinami - planinarjenjem, trekingom in nordijsko hojo - v tem trenutku veliko perspektivo.

Združenje bo sodelovalo na slovenski turistični borzi v Čateških Toplicah, ki se je začela včeraj in kjer bodo poskušali skleniti čim več konkretnih dogovorov glede prodaje pohodniških paketov in nastanitev. Pričakujejo okoli 160 tujih agencij in 140 domačih ponudnikov turističnih storitev.

Treking po Julijcih
"Pripravljenih imamo osem dvo- do sedemdnevnih paketov s ponudbo trekinga po Julijskih Alpah v okviru projekta Via Alpina, vendar nameravamo sčasoma ponudbo razširiti tudi na druge predele Slovenije," pojasnjuje direktor Združenja za pohodništvo Marko Lenarčič in dodaja: "Za zdaj so v glavnem gostje le tujci, ker so večdnevni pohodniški paketi razmeroma dragi. Štiridnevni treking paket z vodnikom po soški, cerkljanski in bohinjski dolini ter po vrhovih Kobilnik, Porezen in Črna prst stane denimo 597 evrov na osebo. Vse več slovenskih družin pa povprašuje po trekingu v bolj odmaknjene predele Slovenije, vedno več je tudi podjetij, ki skozi tako imenovani program team building želijo pripraviti pohod za svoje zaposlene."

Kot pravi Lenarčič, si bo združenje prizadevalo, da bodo ponudbo prilagodili tudi našemu trgu. V ta namen bodo od 27. avgusta do 15. oktobra skupaj z Olimpijskim komitejem in Planinsko zvezo Slovenije pod geslom Slovenija hodi in planinari organizirali mesec hoje v Sloveniji.

Dan nordijske hoje
Združenje za pohodništvo bo v soboto, 14. junija, pripravilo tudi dan nordijske hoje na Bledu. Start bo ob 11. uri v Veliki Zaki, nordijske hoje okoli jezera pa se bo udeležil tudi predsednik države Danilo Türk. Prireditev je podprlo finsko veleposlaništvo, kar tudi ne preseneča, če vemo, da je nordijska hoja doma na Finskem.

Vsak hoče na Triglav
Kaj najbolj zanima ljudi: planinarjenje, treking ali nordijska hoja? Lenarčič odgovarja: "Domači gostje se najbolj navdušujejo nad planinarjenjem, tujci pa nad večdnevnim trekingom. Vsak hoče na Triglav in njegovo okolico. Izraelci in Rusi pridejo v sandalah in hočejo v tem času na Triglav, ker mislijo, da je gor speljana gondola. Preusmerimo jih na Pokljuko, južne bohinjske gore ter Karavanke od Golice do Stola in Begunjščice. Lahko se sprehodijo od Soriške planine do Črne prsti in Vogla. Zanimiva pot vodi tudi iz Cerknega na Porezen in na Petrovo Brdo."

V Baški grapi 21. junija pripravljajo tek štirih občin, enega najbolj napornih tekov v Sloveniji, ki ga sponzorira ameriško veleposlaništvo. Za tistega, ki ne zmore teči, pa je to lahko zanimiva treking izkušnja.

• V Sloveniji je skoraj 10 tisoč kilometrov označenih poti, od tega je dve tretjini planinskih.
• Imamo 170 planinskih koč in bivakov ter 18 specializiranih nastanitvenih zmogljivosti - te so označene s tablami od 1 do 5 pohodnikov (5 je najboljše).
• Planinci bodo kmalu lahko prek agencije Odisej (www.odisej.si [+] ) rezervirali prenočišče v katerikoli planinski koči v Sloveniji.
• Koristne povezave: www.treking.si, [+] www.koren-sports.si, [+] www.via-avantura.com, [+] www.slovenia.info/hiking, [+] www.pzs.si, [+] www.aktivita.si, [+] www.lifetrek.si, [+] www.trektrek.si

Marjana Virant

Finance  06.06.2008

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

2 komentarjev na članku "Pohodništvo na pohodu"

Igor Zlodej,

Pohodništvo po različnih dolinah, lahko dostopnih turističnih točkah, planinah in na drugi strani resni vzponi v visokogorje prav veliko skupnega nimajo. Pri vsej stvari me zanima predvsem to kdo so tako imenovani "treking vodniki", ki si upajo prevzeti vso odgovornost za vodenje 4 dnevnega treking izleta tudi v visokogorje in zaračunati 597 evrov na osebo. Predvidevam, da se registrirani gorski vodniki s tem ne bodo ukvarjali, nihče drug pa za takošno vodenje nima ustrezne licence ali pa se mogoče motim. Bi bil vesel vsakršnih mnenj.


Tomaž Ogrin,

Zadeva je podobna čolnarjenju (raftingu,ipd) po Soči. Velja maksimiranje dobička. Torej izpeljati neko dejavnost s kar najnižjimi stroški. Za štart na črno. Če se da brez taks, davkov, s čim cenejšimi "vodniki" (nekoč tudi iz Romunije, ko bodo približno spoznali naše poti). Vse to je možno ob ohlapnih predpisih, na škodo naših usposobljenih vodnikov z licenco. Kdo to regulira? Politika. Kdo pa sprejema zakone in predpise?

Mi, državljani? Ko je treba odkrito pokazati na vrzeli in nekvaliteto sprejetih predpisov, je običajno tišina. Kdo naj se oglasi v tem primeru? Najprej PZS!

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 79812