Išči

Vse objave

Objavljalci

Authors

Arhiv

Sprehod ob spremljavi bučanja Soče

Delo, 12.06.06 - Simona Bandur: 16 zanimivosti doline Soče na 20-kilometrski poti

Delo, sreda, 12. julija 2006
TRIP

Sprehod ob spremljavi bučanja Soče

Od izvira Soče in njenega sotočja z Lepenco po dolini Trente – 16 zanimivosti doline Soče na 20-kilometrski poti – Zamišljeni Kugy, temačna korita Mlinarice


Zamišljen pogled dr. Juliusa Kugyja proti mogočnemu Jalovcu in sosednjim vrhovom Julijcev bržkone vsakogar, ki se ustavi ob spomeniku velikega moža, premami, da se ozre v njegovo smer in nato zakroži po gorskih vrhovih in grebenih. Med njimi se hkrati stiska in razprostira dolina Trente s svojimi zanimivostmi. Najbolj skrite verjetno poznajo le domačini in največji poznavalci doline, a mnoge so na ogled tudi manj poučenim obiskovalcem – če se le podajo po Soški poti, na kateri je 16 točk z opisanimi znamenitostmi; spomenik Juliusa Kugyja je ena od njih.

Soška pot, najstarejša parkovna pot v Triglavskem narodnem parku, vodi obiskovalca od izvira Soče po bolj in manj znanih delih doline. Začne se tik pod kočo pod izvirom smaragdne reke, kjer je tudi prva informacijska tabla z opisanim potekom poti.

Večinoma vodi po gozdnih stezicah, odmaknjenih od ceste, sicer pa urejenih na bregu reke, ki nenehno buči v spremljavo sprehajalcem – potihoma iz daljave in na glas, ko se približa poti. Bržkone prav zato takoj prevzame obiskovalca; predramijo ga šele točke, na katerih so razstavljene in opisane zanimivosti. Trenta je razdeljena na Spodnjo, Zgornjo in Srednjo, je denimo zapisano na eni od informativnih tabel; na drugi si je mogoče prebrati o sestavi tukajšnjih gozdov.

V objemu gorskega venca

Pot se od koče pod izvirom Soče naprej počasi spušča, vodi pa večinoma po gozdu. Prvo razpotje usmeri obiskovalca iz gozda na cesto Vršič–Trenta (kažipoti so vitka lesena debla s tablicami z imeni in puščicami); nekaj sto metrov je treba prepešačiti, najprej do odcepa za Vršič in potem (na tem delu sicer zmanjka kažipot) še malce navkreber do spomenika dr. Juliusa Kugyja, znanega gornika, glasbenika in pisatelja. Od tod se razprostre dih jemajoč razgled na okoliške vrhove, zlasti Jalovec. Pa proti Zadnji Trenti … Skalnati vrhovi, naprej zelena pobočja in dolina med njimi. Kar težko se je premakniti s te točke, a pogled pritegne stara hiša nekaj metrov stran. Izjemen primer stavbne dediščine, je pojasnjeno v opisu poti.

Prijetna steza kaj hitro znova potegne za sabo, tokrat do korit Mlinarice. Tukaj ponuja še osvežitev pri majhnih lesenih koritih – ledeno hladna, a osvežilna je voda! Hudourni potok je izdolbel kilometer dolgo in sto metrov globoko sotesko, ki deluje zaradi globine temačna in hladna, poživlja jo le smaragdna kristalno čista voda. Pri ustju korit s slapom se korak ustavi, saj je divji potok ob zadnji ujmi odnesel mostič.

Planinsko cvetje v dolini

Pa nazaj in znova na pot, ki sledi glavni cesti do prvega mostu; tu se umakne na desni breg Soče in vodi do majhnega zaselka Pri Cerkvici, ki je povezan z začetkom železarstva v dolini v 16. stoletju. Pri cerkvi Device Marije Lavretanske iz leta 1690, ki je namenjena rudarjem in po kateri je poimenovan zaselek, si je mogoče ogledati ostanke nekdanjih fužin. Nedaleč stran je še ena zanimivost – Alpski botanični vrt Julijana (pred 80 leti ga je ustanovil Tržačan Albert Bois de Chesne), kjer uspeva približno 600 rastlinskih vrst.

Prvi del Soške poti se po dobrih dveh urah hoje (če ne štejemo ogleda botaničnega vrta in izvira Soče ter morebitnih dolgotrajnejših bolj ali manj lenobnih postankov) ustavi pri rekonstruirani riži in žagi venecijanki oziroma vasi Trenta – pri tukajšnjem informacijskem središču Triglavskega narodnega parka. A pot še zdaleč ni končana; nadaljuje se po trentarskih gozdovih mimo travnikov in pašnikov ter številnih točk, med njimi skalnih podorov, mimo turistične kmetije Jelinčič in avtohtonih bovških hiš ter Velikih in Malih korit v dolini Lepene. Malo pozneje pa se združi z bovško sprehajalno.

Pohod po Soški poti traja približno pet ur, mogoče pa jo je razdeliti tudi na dele. Ni krožna, zato je treba poskrbeti za prevoz do izhodišča – ali poskusiti srečo z avtoštopom.

Simona Bandur


Soška pot je razdeljena na štiri dele: od izvira Soče do informacijskega središča Triglavskega narodnega parka v vasi Trenta, od kampa Triglav do turistične kmetije Jelinčič, naprej do Velikih korit v Lepeni in nato še do meje TNP pri Kršovcu. Vodenje po vsej poti ali po njenih delih pripravlja Turistično društvo Soča Trenta vsak četrtek v juliju in avgustu z začetkom ob 9. uri izpred koče pri izviru Soče. Sprehod z vodnikom TNP stane 2460 tolarjev na osebo (otroci in študentje imajo popust; cena vključuje vstopnino za ogled informacijskega središča TNP) in traja štiri do pet ur. Organiziran je tudi brezplačen prevoz nazaj do izhodišča pohoda.

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 79795