Išči

Vse objave

Objavljalci

Authors

Arhiv

V Krnskem pogorju je še nevarno

Gorenjski glas, 20.07.04, Gorenjska - Mateja Rant: Do povečanih učinkov potresa je prišlo zaradi združevanja potresnih valov

V Krnskem pogorju je še nevarno

Do povečanih učinkov potresa je prišlo zaradi združevanja potresnih valov.


Ljubljana - Zadnji potres v Posočju je imel bistveno manjšo moč kot tisti pred šestimi leti. Intenziteta potresa po prvih ocenah ne bo presegla šeste oziroma sedme stopnje po evropski potresni lestvici, medtem ko je potres iz leta 1998 dosegel največje učinke med sedmo in osmo stopnjo. Vendar pa je tokrat na posameznih območjih prišlo do združevanja potresnih valov in zato povečanih učinkov, je poudaril vodja urada za seizmologijo pri agenciji za okolje Renato Vidrih.

Žarišče tokratnega potresa je bilo po ugotovitvah seizmologov okoli štiri kilometre severno od Kobarida v globini približno deset kilometrov. »Najbolj so ga občutili prebivalci na Bovškem, sicer pa so ga čutili po vsej državi, pa tudi v severni Italiji, Avstriji in na Hrvaškem. Merilo ga je 17 od 18 potresnih opazovalnic nove državne mreže, ki jo je odobrila vlada po potresu leta 1998," je razložil Renato Vidrih. V Zgornjem Posočju so v sodelovanju italijanskimi seizmologi postavili tudi začasno mrežo dvanajstih prenosnih terenskih opazovalnic. V dneh po potresu so zaznali že več kot sto popotresnih sunkov, od tega jih je imelo kar šestdeset magnitudo, višjo od dve.

Prva sredstva za Posočje
S predhodno oceno škode ob potresu v Posočju se je minuli teden seznanila tudi vlada in sprejela predhodni program odprave posledic potresa, so sporočili z ministrstva za obrambo. Ocena neposredne škode namreč presega tri promile načrtovanih prihodkov državnega proračuna v letošnjem letu, to je 466 milijonov tolarjev, zato je v skladu z zakonom o odpravi posledic naravnih nesreč prizadeto območje upravičeno do sredstev iz proračuna. Vlada je tako že odobrila finančno pomoč v višini 426 milijonov tolarjev.


"Moč potresa pred šestimi leti je bila bistveno večja. Njegova magnituda je bila 5,6 in je dosegel največje učinke med sedmo in osmo stopnjo po evropski potresni lestvici. Magnituda zadnjega potresa je bila 4,9 in je imel največje povprečne učinke med šesto in sedmo stopnjo,« poudaril Vidrih in dodal: »Vendar pa so bili na nekaterih območjih, denimo v Bovcu in Čezsoči, zaradi geološko-seizmičnih razmer učinki povečani najmanj za eno stopnjo." Moč potresa, je razložil član strokovnega odbora za plazove večjega obsega Mihael Ribičič je namreč odvisna tako od sezmičnih valov kot sestave tal. "Bovško kotlino sestavljajo različni sloji, ki med potresom povzročajo različne učinke. Valovi se med seboj seštevajo in okrepijo.« Po potresu so preverili tudi njegove učinke na plaz pri Logu pod Mangartom in nad Kosečami pri Kobaridu. Pri nobenem ni povzročil opaznih premikov, tako da ni nevarnosti za nadaljnje zdrse. Je pa potres razmajal nekaj skal v Krnskem pogorju, kar še vedno predstavlja nevarnost za pohodnike.

Mateja Rant

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 79754