Išči

Vse objave

Objavljalci

Authors

Arhiv

Vsi štiritisočaki Alp - po običajnih smereh

Večer, 09.02.05 – Silvij Morojna: opisi 61 vrhov in pristopov nanje - Originalna nemška verzija iz leta 1990 je doživela že osem izdaj

NARAVA, GORE IN LJUDJE

Originalna nemška verzija iz leta 1990 je doživela že osem izdaj

Vsi štiritisočaki Alp - po običajnih smereh

Knjiga Richarda Goedekeja je prevedena že v šest jezikov in sodi v svetovno vodniško klasiko, zdaj smo jo dobili tudi v slovenščini; opisi 61 vrhov in pristopov nanje


Že od nekdaj, posebno pa še v današnjih časih, se tudi običajni planinci, zahtevnejši gorniki in odkrivalci nekoristnega sveta ozirajo po vse bolj oddaljenih ciljih v nam najbližjih gorovjih. Med vedno bolj zaželene trofeje spadajo tudi visoki vrhovi v Alpah. Velikokrat najvišji, med katerimi še posebno izstopajo vršaci, ki segajo nad magično mejo 4000 metrov. Za vse ljubitelje takšnih višin je zato vodnik po vseh štiritisočakih evropskih Alp izjemen vodnik, priročnik za načrtovanje tur ali pa samo leksikon še neuresničenih ter že doživetih sanj.

Naslovnica vodnika po evropskih štiritisočakihAlpe zasluženo sodijo med enega gorniško najpomembnejših področij našega planeta, zato ne preseneča, da je bila knjiga Richarda Goedekeja doslej prevedena že v šest jezikov in sodi med svetovne vodniške klasike. Od leta 1990 je originalna nemška verzija doživela že 8 izdaj in prav zadnja, temeljito dopolnjena in posodobljena izdaja je zdaj prevedena tudi v slovenščino. Žal se v naših, slovenskih Alpah vrhovi ne poženejo dovolj visoko, da bi kakšen sodil v elitni seznam vrhov nad štirimi kilometri. Zato pa imamo srečo, da so nam najbližji dosegljivi že v nekaj urah vožnje z avtomobilom.

V knjigi je opisanih 61 vrhov in pristopov nanje. Vsak vzpon v Alpah je prava alpska tura, kljub temu pa večina, v knjigi opisanih vzponov, odpira vrata na vrh gore po najlažji, praviloma prvopristopniški poti. Večina opisanih pristopov in vzponov ne zahteva izjemnega tehničnega alpinističnega znanja in sposobnosti, na vsak način pa je priporočljivo obvladanje gibanja v snegu in ledu. Med priporočljiva, skoraj obvezna znanja spada tudi varna hoja po ledenikih ter plezanje do II. težavnostne stopnje v skalnem svetu. Za marsikoga nepremostljive, prej opisane težave se ob pomoči gorskega vodnika spremenijo v nepozabno doživetje in zadovoljstvo, ki ga bomo občutili še vse življenje.

Vsaka opisana tura je predstavljena z izčrpnim uvodom, opisom tehnične zahtevnosti in napornosti vzpona, predvsem dobrodošlo pa je opozorilo o nevarnostih in težavah, na katere moramo biti pozorni pri posameznih podvigih. Navedeni so tudi dostopi do izhodišča oziroma do izhodiščne koče, predstavljeni so vrhovi nad kočami, opisani razgledi z vrhov, dodan pa je tudi spisek priporočljivih zemljevidov. Vodnik je standardnega, Siddhartinega formata, 12,5 x 21 cm. Na več kot 240 straneh bomo med mehkimi platnicami prelistavali tudi barvne fotografije, se sprehajali skozi širne razglede in se navduševali nad mikavnimi cilji. Ker je to kompletno in uporabno delo, skoraj ni razloga, da vodnik ne bi tudi pri nas postal prava "alpska biblija" in za marsikoga vzpodbuda, povabilo k odkrivanju teh gora. Za alpiniste je ta vodnik - če ne drugega - napotilo, kako najlažje sestopiti z gore po napornem plezalnem vzponu. Za planince z manj izkušnjami pa mogoče prvič v življenju razlog, da se na pot odpravijo s pravim gorskim vodnikom. Med vsemi našimi, ki so združeni v Združenju gorskih vodnikov Slovenije, boste prav gotovo našli takšnega, ki mu boste lahko popolnoma zaupali. Če bo izkušnja dobra, si boste zaželeli samo še več takšnih tur in več vrhov.

Silvij Morojna

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 79662