Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Stari Grad

AO Vipava: Prosto plezanje se je pri nas začelo odvijati z nastankom prvih smeri v skali. Takratni domači pionirji so začeli oblegati domače stene nad Vipavo že 1987. leta.

Davorin Kodele in Marko Fabčič sta začela najprej v stenah Gradiške Ture, še istega leta so pod Starim Gradom očistili stenco in botrovalo je nastanku par dobrih smeri, za tiste čase, kar težke težavnostne stopnje.

Z leti pa je stena počasi začela samevati, zaradi dveh razlogov. Prvi je ta, da je nastalo res ogromno število lepih in vseh težavnostnih stopenj smeri v streljaj proč oddaljenih južnih stenah Gradiške Ture, glavni »krivec« za nastanek večine smeri je prav Fabčič, ki je nešteto ur preživel v stenah nad Vipavo z vrtalnim strojem v roki. In plezalci so seveda raje zahajali v večje plezališče, kjer so imeli pestrejšo izbiro smeri tako po kvantiteti kot tudi po kvaliteti težav. Drugi razlog pa je ta, da je zob časa dodobra razjedel kline, ki služijo za varnost plezalca.

No, novi rod plezalcev pa je prebudil tudi idejo, da se smeri, ki so starejšega letnika seveda nujne za preopremiti. In tako so neutrudni mladci vipavskega alpinističnega odseka očistili in obnovili stare smeri z novimi nerjavečimi klini. Poleg starih smeri so pa dodali še par novih, srednje in lažje težavnostne stopnje.

Sektor Stari Grad sodi med plezališča, ki jih je možno obiskovati preko celega leta, saj s svojo lego proti jugovzhodu tudi poleti v toplejših mesecih nudi dovolj sence za plezanje.
Stari Grad je del plezališča Vipava, ki ga najdemo tudi v vodniku založbe Sidarta – Slovenija športnoplezalni vodnik. Plezališče pa je drugo največje po številu smeri pri nas v Sloveniji. Skupaj z občino Vipava in Komisijo za športno plezanje se trudimo, da bi počasi prišli do konca z obnovo plezališča. A delo gre počasi, saj terja veliko prostovoljnega dela in mnogo finančnih sredstev za nabavo nerjavečih klinov in lepila. Za primerjavo, sektor Stari Grad ima danes enajst smeri dolge do petindvajset metrov in za obnove le teh smo porabili dobrih 500 €. Celotno plezališče Vipava pa ima skoraj tristo smeri.
Dobra polovica dela je za nami, čaka pa nas še veliko garanja, da zaključimo projekt Obnova plezališča Vipava. Kot pri veliko stvareh je tudi tu v veliki meri odvisno od denarja. In mi vsi pričakujemo, da ne bomo naleteli na gluha ušesa. Moramo zagotoviti varnost plezalcev, planincev, ki v velikih trumah oblegajo stene naše Ture, zlasti od jeseni do pomladi.

Predvsem pa skrbeti za dobro ponudbo outdoor športov, ki jih naš kraj zares ima in jih lahko s ponosom tudi pokaže. Vsem!

AO Vipava

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.