Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Aljaževi stolpki prav povsod?

Preprostost - Aleš Čerin: Opazil sem, da na nekaterih vrhovih Slovenski gorniški klub SKALA postavlja “male Aljaževe stolpke”.

Sam sem ju opazil na Travniku (2265 m) in na Olševi, pravzaprav na stranskem vrhu Olševe – na Oblem kamnu 1883 m). Klubu sem poslal vprašanje v zvezi s tem, kjer sem želel do njih izvedeti, kakšen je razlog postavljanja in razlaga, pa mi niso odgovorili.
Sam menim, da je to skrunjenje vrhov, da je to vnašanje nepotrebnih elementov v naravo. Obenem pa – po moje – pravzaprav razvrednotenje pomena Aljaževega stolpa na vrhu Triglava, ki ima v zavesti Slovencev poseben pomen. Če je Jakob Aljaž to počel leta 1895, je gotovo imel poseben razlog, sedaj pa ni nobene potrebe po malih jeklenih miniaturicah.
Po moje na vrhu gora ne sme stati prav nič. Celo škatla za vpisno knjigo in žig ne. Preprostost naj se v gorah ohrani do maksimuma. Kaj menite vi?

Komentarji na blogu >> Preprostost


Slovenski gorniški klub Skala

Slovesnost na Molički 16.8.2010

Peter Jež: Predsednik Gorniškega kluba Savinjske doline Luče, je zbrane nagovoril s sledečimi pozdravnimi besedami:

Dragi prijatelji gorniki! Kar ne morem verjeti, da se že dvajset let zbiramo ljubitelji gora tukaj na Molički planini pred kapelico sv. Cirila in Metoda, dveh velikih slovanskih bratov, da bi občudovali ta čudoviti košček naše domovine in se zanj, obogateni z lepoto, zahvaljevali stvarniku. Dvajset let je že minilo, odkar so domačini, v največji meri vaščani Podveže, položili v osrčje Savinjskih gora ta čudoviti kamniti biser, da nas pogled nanj obdaja z veseljem in ponosom.
Pa ni bilo vedno tako.
Prvo kapelico so na tem mestu zgradili že davnega leta 1898. Naj povem, da jo je takrat prišel blagoslovit župnik Jakob Aljaž, ki v zavesti Slovencev ne simbolizira le naše pregovorne ljubezni do gora, ampak tudi ljubezen do domovine, svobode in do vseh drugih vrednot, ki so nam svete. Zaradi vsega, kar je storil za obrambo slovenstva v času potujčevanja naših gora, čutimo gorniki posebno hvaležnost in dolžnost, da po slovenskih vrhovih, zlasti tistih ob meji, postavljamo miniaturne Aljaževe stolpiče z vpisnimi knjigami, da tako sebi in drugim na najlepši možni način označimo meje svoje domovine. Pa se še vedno najdejo ljudje, ki se grobo obregnejo celo ob takšna dejanja. Naj razume kdor more.
Kapelo, ki je stala na tem mestu je leta 1949 porušil skrivnosten plaz. Takšni plazovi, ki so podirali kapelice in božja znamenja, so takrat pustošili po naših gorah od Škrlatice do Moličke planine. Posebej barbarsko pa se mi zdi dejstvo, da je bila vse do padca prejšnjega režima leta 1990, prepovedana tudi obnova porušenih objektov. Lučani pa smo imeli posebno srečo, pravzaprav kar milost v pokojnem župniku gospodu Jožetu Gračnerju, ki je kljub prepovedi oblasti vsa leta trmasto vztrajal in maševal na ruševinah podrte kapelice, ter si s tem vedno znova prislužil naše spoštovanje, pri sodniku za prekrške pa vsako leto znova dosojeno denarno kazen.

Podobno zanimiva je tudi zgodba o Kocbekovi koči na Molički planini. Zgradil jo je že štiri leta pred prvo kapelico, torej leta 1894 , Fran Kocbek, takratni nadučitelj v Gornjem Gradu. Do tistega leta Slovenci nismo imeli planinskih koč. Na Korošici je stala koča nemškega Alpenvereina iz Celja imenovana Deutcshe Hute. Vanjo pastirji niso imeli vstopa in menda je zaradi tega večkrat prihajalo celo do pretepov med domačini in nemškimi obiskovalci. Kocbek je kot čuteč Slovenec med prvimi zaznal nevarnost potujčevanja, zato je odkupil zemljišče in kot protiutež nemški postavil slovensko kočo na Molički peči. Po končani prvi svetovni vojni je tudi koča na Korošici prišla v slovensko last in leta 1920 se je takratno planinsko društvo Celje iz Moličke planine preselilo na Korošico. Kocbekova koča pa je ostala neoskrbovana in v nekaj desetletjih se je ta simbol slovenskega uporništva spremenil v sramoten kup ruševin. Sam sem v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja kot predsednik Planinskega društva Luče dal pobudo za obnovo Kocbekove koče, čemur pa je takratna oblast ostro nasprotovala; verjetno v strahu, da bi koča postala zavetišče vernikov in bi v nekem smislu nadomestila podrto kapelo. Z dovoljenji za obnovo koče smo imeli težave tudi v prvih letih samostojne Slovenije in šele leta 1998 smo združili moči Pašna skupnost Podveža, Občina Luče, Župnija Luče ter Gorniški klub Savinjske doline Luče in iz ruševin v enem letu postavili novo kočo v enakega videza in velikosti kot je bila zgrajena prejšnja. S tem smo 65 let po ustanovitvi skalaškega kluba v Lučah ( leta 1934 ) tudi gorniki dobili svojo prvo planinsko postojanko.
Tako je bilo doslej. Kako pa bo v prihodnje? Bo Molička planina s kapelico in zavetiščem ostala božja pot domačinov iz Luč in okolice? Bo, če bomo iz svojih otrok in vnukov uspeli vzgojiti posebno vrsto gorniških božjepotnikov, saj so pota po hribih podobna božjim potem – oboja namreč vodijo v skrivnostno, navzven in navznoter in nikjer jim ni konca. S takšnimi ljudmi se nam tudi za usodo domovine ne bo treba bati.

Tonč Žunter

02.09.2010


 

Foto: Boris Štupar

Kategorije:
Informacije SLO Vse objave
Značke:
informacije

10 komentarjev na članku "Aljaževi stolpki prav povsod?"

Boris Kumer,

Sem za čiste poti in vrhove. Brez obstojnih človeških sledi. Predvidevam, da že trenutno veljavna zakonodaja podpira podobno misleče. Naj me kdo pouči o nasprotnem, če se motim.

Ker je že kar nekaj simbolov, "simbolov", "zgradb" in drugega tam gor pa predlagam, da država zakupi v dolinah prostor za spominske parke in hkrati zapove odstranjevanje "obeležij" z vrhov in poti. Vsak sam naj v dolino pospravi svoje materialno-duhovne dragocenosti in jih po želji premesti v prej omenjene spominske parke. Tam bodo (o)stale, dostopne vsem. Tudi tistim, ki so jih nekam tja gor postavili z dobrim namenom (tako pravijo vsi postavljavci in verjamem jim), pa tja gor zdaj ali v bodočnosti ne bi več zmogli. Ob premeščenem "obeležju" lahko tudi napišejo v kakšen namen so ga postavili na originalno mesto … Predlog se mi zdi dovolj etičen. Realen? Izvedljiv? Ima kdo boljšega? Kaj pravite?

Kakorkoli, že si lahko živo predstavljam, kako bodo v lično urejenih zelenih parkih v alpskih in drugih dolinah stale v vrsto postrojene vseh sort škatle PZS, pa lični "Aljažki", pa tudi kaj večjega in v večjem številu bo stalo tam … Na vrhovih pa ničesar!

Ker verjamem, da vpisovanje v knjige na vrhovih v času modernih komunikacij nima več samozaščitne funkcije, žige pa lahko - če res ne gre drugače - vkopljemo, me zares zanima, kaj o predlogu meni vodstvo PZS, ki bi po moje v spregi s članstvom lahko sprožilo in udejanilo tovrstno pobudo … Me pa seveda iskreno zanima tudi, kaj si o moji "čistunski" akciji mislijo vsi ostali, ki so kaj postavljali na vrhove in ob visoke poti. Tudi mnenje onih, ki "visoke postavitve" le zagovarjajo (s čim že?) me zanima.

Radi rečemo, da izjema potrjuje pravilo. Zato prav nazadnje tudi sam predlagam izjemo. Aljažev stolp bi pustil na vrhu Triglava. Pa ne zato, ker bi tako bilo prav, temveč zato, ker se mi zares zdi odveč in žalostno, da bi odstranjevanje stolpa nekatere Slovence ponovno razdelilo, drugim pa polnilo krila.


Stane Škrjanec,

Tudi sam sem bil presenečen (negativno), ko me je ob zadnjem obisku Križevnika na vrhu pričakal omenjeni stolp. Nejc je lepo zapisal ...


Filip Vidmar,

Saj bi rekel, da me ti aljažki motijo, vendar obenem vem, da mora vsako tele imeti svoje veselje, kenede!?


Bojan Turšič,

Če greš iz Pogačnikovega doma na Luknjo prek (nad) planino Zajavor, tudi najdeš enega. Malce desno od poti, če se temu sme reči pot.

Čemu so postavljeni ti "mali Aljažki" tudi jaz ugibam. Konkurenca PZS-ju ?!?

"""Po moje na vrhu gora ne sme stati prav nič. Celo škatla za vpisno knjigo in žig ne. Preprostost naj se v gorah ohrani do maksimuma. Kaj menite vi?"""

Bere se lepo, a kaj bodo na to dejali transverzalci ? Marsikdaj koga slišim, ko reče: pa je na tistem vrhu "štempiljka ?!"

No, bo že. Pozimi, ko je v gorah najlepše, s "plehom" na vrhovih nimam nikakršnih težav -:)


Bojan Turšič,

Kaj pa podlaga ?!

Na kakšni "podlagi", to je na osnovi katerih dovoljenj, lahko PZS in Skala postavljajo skrinjice in Aljažke po vrhovi ?

Gradbeno, lokacijsko dovoljenje ?


Klemen Kočevar,

Mislim, da je to barbarsko, neokusno in predvsem zelo daleč od duha današnjega časa ko nam ne gre za nasilje nad naravo, pač pa za njeno ohranjanje. V mestu, kjer je itak urbano okolje bi bilo to takoj problematično v gorah sredi TNP pa se to dopušča...

Poleg tega je za gorniški klub Skala nemogoče odmisliti politično komponento, tako da je to še bolj problematično!


Gregor Šetina,

Pa na Mali Ojstrici je tudi...


Bernard Štiglic,

Mene predmeti na vrhovih ne motijo,so tudi odraz naše kulture.Odstranil bi samo predmete,ki niso več v funkciji.Letos spoleti sem bil na Grintovcu in na vrhu stoji nov kamen z vrisanimi smermi in star steber,ki je že odslužil.

Spomnimo se burnih reakcij okoli prestavitve Aljaževega stolpa z vrha Triglava.Po vrhovih stojiji tudi veliko križev,ki se lepo vklapljajo v vrhove gora.

Je pa zaskrbljujoče ,da je po poteh vsako leto več smeti.To nas mora skrbeti.


Nejc Mrak,

Te neokusne pomanjševalnice Aljažovega stolpa sem zapazil tudi na Požgani Mlinarici, Črnelski špici in Travniku. Tega nekompetentnega početja t.i. "skalašev" si pač ne znam razložiti. "Markiranje" še zadnjih kotičkov prvobitnega z raznimi metalurškimi in religioznimi ikonami, človeka oropa težko pričakovanega občutka nedotaknjenosti. Zakaj poveličevanje simbolike najvišjega, najsvetejšega in ne vem še česa naj, naj... Gore niso samo Triglav in Aljažev stolp, lepe niso le najvišje in najstrmejše, njih lepota se začne že ob samem vznožju in traja vse do vrha. Najlepše pa so nedotaknjene, brez sledi čoveškega napuha in egoizma.


Radko Hojak,

Mene osebno ti "stolpki" ne motijo. Tudi žigov z vrhov in koč ne zbiram. Hodim v hribe zaradi lastnega užitka, fotke imam za lastno rabo, ki me spominjajo, kod sem hodil. LP

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.