Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Himalaja na testu

Viva - Viki Grošelj: Strinjam se s trditvijo, da je človeška pamet edina dobrina na svetu, ki je pravično razdeljena med ljudi.

To pa zato, ker je vsak s svojo nadvse zadovoljen. Človek je nenavadno bitje. Včasih negotov in poln dvomov, spet drugič pa tako neomajno prepričan vase, da mu dejstva, argumenti in dokazljivost resnice, ki je drugačna od njegovega prepričanja, ne morejo do živega.

Prepričanost v svoj prav je enako trdna pri preprostih ljudeh kot pri velikih umih človeštva. Znan je Heglov odgovor učencem, ki so slovitega filozofa opomnili, da dejstva ne ustrezajo njegovim trditvam.

"Tem slabše za dejstva," jim je odvrnil

Spomnim se duhovite predstave, ki sem jo gledal davno tega. Govorila je o študentu, ki se je dneve in dneve učil za izpit o velikem ustvarjalcu, če me spomin ne vara, o Goetheju. Bolj ko se je bližal odločilni dan, bolj ga je grabila panika, ali si je zapomnil vse, kar mora vedeti o njegovem življenju in delu. Tik pred izpitom je svojo jezo in stisko stresel na Goethejev kip, ki je stal v bližini. Nenadoma je kip oživel in pred njim se je pojavil sam Goethe.

"Če te izpit o mojem življenju tako muči in spravlja v stisko, ga bom šel pa kar sam opravit namesto tebe. Kaj sem delal in kako sem živel, bom pa že vedel."

Študent je z olajšanjem čakal, da se Goethe vrne z izpita. Ni prišel najboljše volje.

"Kako je bilo," ga je vprašal študent?

"Gladko sem pogrnil," mu je odvrnil veliki ustvarjalec.

Prijateljica Petra se je udeležila seminarja za vodstvene delavce, na katerem naj bi jih poučili, kako sprejemati premišljene odločitve in krepiti moštveni duh delovne skupine. Ena od nalog, ki so jih dobili, je bila tudi reševanje vprašalnika o namišljeni kritični situaciji: V Himalaji vas je zasul plaz, vendar ste po čudežu preživeli. Kako boste reagirali po tem dogodku? Treba se je umakniti z območja, ki mu grozijo novi plazovi, se zaradi višine spustiti čim niže ter najti najmanj izpostavljeno in najvarnejšo pot v dolino. Za vsako od dvanajstih vprašanj, kako ravnati, so bili na voljo trije odgovori, od katerih pa je bil, po mnenju avtorjev, pravilen en sam.

Večini udeležencev seminarja je uspelo obkrožiti po tri, štiri pravilne odgovore, Petra pa je bila daleč najuspešnejša s kar osmimi. "Nič čudnega," je malce zavistno prhnil eden od udeležencev, "saj si bila kar dvakrat z Grošljem na trekingu v Himalaji." Vodja seminarja je to slišal in jo prosil, naj test pokaže meni, da ga ocenim, ali pravilni odgovori res držijo. Sam še nikoli ni bil v Himalaji, vprašalnik pa je povzel po neki ameriški študiji. Napisali so jo strokovnjaki, ki imajo reference, ko gre za krepitev moštvenega duha, himalajskih izkušenj pa ne prav veliko. Z zanimanjem sem ga prebral, potem pa premišljeno, v skladu s svojimi tridesetletnimi himalajskimi izkušnjami, ki so mi tam pomagale preživeti najtrše preizkušnje, obkrožil po mojem mnenju najbolj smiselne odgovore. Šele nato sem šel pogledat rešitve.

Bolje, da jih ne bi. Od dvanajstih vprašanj sem pravilno odgovoril le na dve.

Kategorije:
Informacije SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.