Kosovelj ugnal vso konkurenco

Planet SiOL - Peter Kastelic: ... in postal svetovni prvak
10. svetovni izziv v gorskem maratonu

Szklarska Poręba - Slovenski gorski tekač in maratonec Mitja Kosovelj je ponovil uspeh izpred dveh let in ponovno postal zmagovalec svetovnega izziva v gorskem maratonu.

Svetovni izziv v gorskem maratonu oziroma kar neuradno svetovno prvenstvo je potekalo v poljski Szklarski Porębi, ki leži ob meji s Češko. Tekmovalci so morali preteči 44 kilometrov in premagati 2150 metrov vzponov in 1380 metrov spustov. To je najhitreje, in sicer v treh urah ter dobrih sedmih minutah uspelo Slovencu Mitji Kosovelju. Do zadnjega vmesnega časa na 31,5 km mu je z majhnim zaostankom sledil Romun Ionut Zinca, ki pa je nato močno popustil in končal na tretjem mestu z bronasto medaljo. Srebro si je na zadnji četrtini proge pritekel Valežan Andrew Davies, ki je iz devetega mesta napredoval do drugega. Tone Vencelj je končal na 28. mestu, nastopil pa je tudi Marjan Zupančič.

"Štartali smo precej hitro, sem se bal, da celo prehitro, tako da sva z Zinco kmalu ostala sama in skupaj pretekla približno polovico proge. Po polovici sem nekoliko pospešil, po 30 km pa je začel precej zaostajati. Bilo je zelo vroče, saj ni bilo nobene sence. Druga težava je bila podlaga. Bilo je veliko večjih kamnov, tako da si moral ves čas gledati, kam boš stopil. Nevarno je bilo tudi na delu, kjer smo se srečevali s sotekmovalci. Dvakrat sem se zaletel in padel v grmičevje. Če bi padel na podlago, bi se zagotovo razbil," razmere na progi opisal Novogoričan, ki je imel tudi nekaj podpore slovenskih navijačev: "Lepo so me presenetili. Ob progi so se lepo razporedili. Bilo je super, a če primerjam s tekmo v Podbrdu pred dvema letoma, moram priznati, da je domača medalja le domača medalja."

To je že Kosoveljeva četrta posamična medalja na svetovnih prvenstvih v gorskem maratonu. Pohod proti vrhu je začel leta 2008 z bronom, leta 2011 je pred domačimi gledalci osvojil zlato,lani pa je bil srebrn.

Pri dekletih zmagala italijanska olimpijka
Med dekleti je svetovna prvakinja postala Antonella Confortola. Italijanka, ki se v zadnjih letih posveča predvsem gorskemu teku, je nekdanja odlična smučarska tekačica, na olimpijskih igrah v Torinu leta 2006 pa je s kolegicami iz reprezentance osvojila olimpijski bron v štafeti 4 x 5 km. Najboljša Slovenka je bila Jana Bratina, slovenske barve pa so zastopale še Urša Trobec, Mihaela Tušar in Špela Zupan.

Teka se je udeležilo okoli 700 tekačev in tekačic iz 22 držav.