Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Mednarodni akciji Ogenj v Alpah

ki je letos prvič segla celo na Kavkaz, smo se letos pridružili tudi člani Mountain Wilderness Slovenija

Mednarodni akciji Ogenj v Alpah

ki je letos prvič segla celo na Kavkaz, smo se letos pridružili tudi člani Mountain Wilderness Slovenija


Kurjenje kresov je v Alpah že od prazgodovine imelo dvojen pomen: opozarjanje na grozečo nevarnost in magično preganjanje sil teme in zla. Ogenj je simbol čistosti in svetlobe, opozorilni kresovi pa so prebivalce gorskih dolin že od davnine svarili pred napadalci.

Simboličen pomen kresov v Alpah se ohranja v sodobnosti z naravovarstveno akcijo Ogenj v Alpah, s katero naravovarstvene organizacije vsako leto opozarjajo na nevarnosti, ki grozijo alpski naravni in kulturni dediščini.
Tudi v letu 2004 je želela Ogenj v Alpah javnost opozorili na Alpe in probleme tega gorskega območja Evrope. Osrednja tema letos so zavarovana območja v Alpah, seveda pa tudi večno aktualni tranzitni promet in problematika krajevnega značaja.

Kljub že sprejeti zakonodaji in mednarodnih dogovorih grozijo zavarovanim območjem v Alpah (torej narodnim, naravnim, krajinskim parkom, naravnim spomenikom in rezervatom) številne nevarnosti: komercializacija, gradnja smučarskih naprav, žičnic, cest, hotelov... Avtohtono prebivalstvo zapušča vasi in se odseljuje v mesta, stara stavbarska dediščina izginja in alpska naselja se spreminjajo v brezdušne turistične centre, kjer za domačine sploh ni več prostora. Izginjajo še zadnji predeli gorske divjine, pa tudi tradicionalna kulturna krajina, ki je dediščina tisočletnega umnega gospodarjenja alpskih prebivalcev.

Z letošnjo akcijo bi radi opozorili, da so Alpe s svojo izjemno naravno, kulturno in duhovno dediščino pomembne za vse prebivalce Evrope – zavarovana območja pa so najpomembnejši način varovanja te dediščine.
Tudi v Sloveniji imamo obilo razlogov, da z akcijo »Ogenj v Alpah« opozorimo na pereče nevarnosti, ki grozijo našim goram in njihovi dedidščini.
Dosedanje izkušnje so pokazale, da je tovrstna prireditev v medijih in javnosti naletela na velik odmev. Akcijo koordinira CIPRA-Švica.

Člani Mountain Wilderness Slovenije smo se skupaj s člani PD RTV Ljubljana; ki so se pridružili naši akciji, 14. avgusta zvečer povzpeli na vrh Triglava in prižgali bakle ter se tako pridružili Ognju v Alpah. Na vrh smo se povzpeli po raznih poteh in smereh - iz Mojstrane in Vrat mimo Doliča, s Pokljuke mimo Velega polja in Planike, iz Kota mimo Staničevega doma in Kredarice, seveda pa tudi po plezalni smereh čez Steno.Prav vsi pa smo se naše najvišje gore lotili z lastnimi močmi!

Na vrh Triglava smo se povzpeli zvečer, ko so goro že zapustile množice obiskovalcev. Vreme sprva ni bilo najbolj naklonjeno našemu načrtu, pihal je močan in ledeno mrzel veter in celo rosilo je. Toda ko smo ob 21. uri prižgali ob Aljaževem stolpu bakle in se tako pridružili Ognju v Alpah, nas je obdajala večerna tišina in mir, oblaki so se razkadili, nad nami so zažarele zvezde, daleč v dolini pa morje luči Furlanije in slovenskih krajev v dolini.
Na vrgu Triglava smo podpisali posebno izjavo, ki jo bomo poslali najodgovornejšim osebnostim v naši državi.

Akciji Mountain Wilderness so se na svoj način pridružili tudi alpinisti z Jezerskega, ki so se povzpeli na Kočno, tako da so bakle Ognja v Alpah zagorele tudi tam. Jezerjani so s to svojo potezo želeli predvsem podpreti ustanovitev krajinskega parka Kamniško-Savinjske Alpe in opozoriti na ohranjanje vrednot gora tudi v njihovih, domačih gorah.

Marjeta K. Svetel,
Mountain Wilderness Slovenije


Na vrgu Triglava smo podpisali posebno izjavo, ki jo bomo poslali najodgovornejšim osebnostim v naši državi.

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave
Značke:
EKO novosti v2

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.