Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Ob Dravi, a že v Halozah

Večer, Večerova poletna potepanja - Darja Lukman Žunec: Haloški rob ponuja dih jemajoče razglede, prijazni domačini pa haloške dobrote in izvrstno kapljico.

Če želite "zviška" pogledati na Dravsko in Ptujsko polje in vse tja do Pohorja in Boča ter še čez, si morate ob lepem dnevu zastaviti pot, bodisi peš, s kolesom bodisi z avtomobilom, od Vidma pri Ptuju do borlskega gradu. Ves čas potujete po haloškem robu, svetu, pod katerim se sprva vije Dravinja, po sotočju z njeno večjo vodno sestro pa Drava. Njena stara struga ob vročih dnevih ponuja možnost ohladitve v svojih plitvicah in na prodiščih. Tihi obiskovalci pa se lahko nadejajo tudi opazovanja zanimivih vodnih ptic.

Pot pričnete v Vidmu pri Ptuju, kjer se vam splača ogledati najstarejšo haloško cerkvico še v podnožju Haloz. Pot nadaljujete po regionalki proti Zgornjemu Leskovcu in Trakoščanu vse do križišča na Varejskem hribu, kjer zavijete strmo v levo in se ves čas držite glavne ceste. Po razglednih gričih, malo navzgor in spet navzdol, večinoma lahko ves čas vidite staro strugo Drave, pogled pa nese čez Ptujsko polje vse do Slovenskih goric in Ormoža, vas pot pripelje v Dravce. Idilično haloško vasico, kjer ima sedež Kulturno-turistično društvo Soviče Dravci, ki je v križišču uredilo informativno točko z zemljevidom in označenimi kolesarskimi potmi in pohodniškimi smermi. Tam stoji tudi največji haloški klopotec in najbrž vas bo senca mogočne lipe in visokodebelnega sadovnjaka kar zvabila na dvorišče turistične kmetije družine Korpič. Če ste zagnan ribič, lahko lovite ribe v njihovem ribniku ali v Dravi pod kmetijo, lahko se tudi odločite za partijo tenisa, nogometa, odbojke ali košarke, saj je igrišče neposredno v bližini kmetije. Gospodinja Marija je znana po svojih dobrotah, predvsem tistih iz krušne peči, gospodar Zvonko po dobrem vinu. Ob kmetiji sta društvo in družina uredila manjši etnografski muzej, kjer si lahko ogledate staro orodje, naprave in posodo, ki so ljudem nekoč pomagali, da so od pšenice, ječmena ali ajde prišli do dišečega domačega kruha. Nabralo se je čez 200 eksponatov. Notranja zbirka prikazuje predvsem predelavo žit in peko kruha, zunaj so na ogled starejši kmečki stroji in naprave. Če imate časa na pretek, lahko na kmetiji tudi prenočite, saj imajo lično opremljene sobe.

Pot nadaljujete po glavni cesti proti Gradiščem pri Cirkulanah. Ta del velja za najstrmejši in hkrati zaradi čudovitih razgledov najbolj dih jemajoči del poti, saj imate na dlani skoraj celotno severovzhodno Slovenijo, hkrati se strmo pod vami vije dravska struga. Pred vinotočem Emeršičevih, slovečim po izvrstnih vinih, lahko zavijete levo proti Dolanam in Borlu. Lahko se tudi zapeljete desno proti Cirkulanam in se tam usmerite proti Dolanam in borlskemu gradu. Če vas zanimajo kulturnozgodovinski spomeniki, boste našli veliko zanimivega v cerkvici sv. Barbare v Cirkulanah, pri sv. Ani nad Dolanami ter seveda tudi na gradu Borl, ki ga odlikuje lep grajski park, ob celotni poti je tudi nekaj kužnih znamenj in prenovljenih kapelic.

Pot torej vseskozi odlikujejo razgledi in ob njej boste zagotovo srečali tudi kakšnega gostoljubnega in zgovornega domačina ali domačinko.

Darja Lukman Žunec

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 


 

Vecer.si 12.08.2010

 Razgledi so na poti po haloškem robu zagotovo vredni truda kolesarja ali pohodnika ter pozornosti izletnika z avtomobilom.