Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Pet vprašanj

Finance: ... za Domna Škofica

 NINA SIMIČ , KSENIJA SEDEJ 

... Če ne bi plezal, bi delal za Elona Muska

Več kot 40 najstnikov in najstnic spletne zimske finančne šole je prvi dan spoznalo tudi najuspešnejšega slovenskega plezalca Domna Škofica.

Slovenski plezalec Domen Škofic se nam je na Zimsko finančno šolo za najstnike, ki poteka od 21. do 23. februarja, oglasil iz Španije, kjer se pripravlja na novo sezono. Zdaj 27-letnik je začel plezati že pri rosnih šestih letih, preboj v sam svetovni vrh pa je doživel že okrog 16. leta.

Prvega Slovenca s skupno zmago svetovnega pokala v težavnostnem plezanju veseli predvsem, da se pri plezanju »teren« nikoli ne ponavlja in vedno najde nov izziv – eden izmed njih je bil tudi, za nekatere nor, vzpon na trboveljski dimnik; na Youtubu ima več kot milijon ogledov.

1. Se spomnite, kdaj ste zaslužili svoj prvi denar?

Nikoli nisem opravljal študentskega dela, saj se že od 14. leta intenzivno ukvarjam s plezanjem. Takrat sem pridobil tudi prve sponzorje, zaradi katerih nisem več potreboval drugih dohodkov. Kakšno leto pozneje je moja kariera eksplodirala in časa za poznejši študij kineziologije in delo preprosto ni bilo več.

2. Zanimanje za športno plezanje v Sloveniji, sploh od zlate olimpijske kolajne Janje Garnbret, še bolj strmo narašča. Klubi so menda polni.

Res je, ko pride šport »na televizijo«, postane zelo priljubljen in tudi jaz imam občutek, da se vsi okrog mene ukvarjajo s plezanjem. Nekateri klubi so bili zasedeni že pred tem »bumom«, saj na žalost primanjkuje terena in trenerjev.

3. V Vrbnjah pri Radovljici ste odprli plezalni center D'Ranch. Ste se tudi zato odločili za bolj podjetniški korak?

Že kot mlad fant sem začel razmišljati o naložbah in sem načrtno hranil denar. Izkušnje in znanje želim po končani karieri prenesti na druge, zato sem odprl lasten plezalni center. Nekaj časa je trajalo, da smo to idejo uresničili, seveda z velikansko podporo staršev. Oče mi je pomagal z iskanjem pravih ljudi, pri konstrukciji stene in podobno.

4. Kakšni so trenutno vaši viri prihodka? Kakšne so okvirne nagrade iz tekmovanj in kaj, če bi ta dohodek izgubili ali končali kariero?

Trenutno imam štiri sponzorje, to so Red BullAdidas Terrex, Five Ten in Zavarovalnica Triglav, zaposlen pa sem tudi pri Slovenski vojski. Sponzorje sem dobil večinoma tako, da so kar ti našli mene, saj sem od 15. leta najbolj obetaven slovenski plezalec. Lahko živim od plezanja in pokrivam stroške priprav, a s tem se lahko pohvali le nekaj prvih deset plezalcev v svetovnem pokalu. Zmaga svetovnega pokala je vredna, na primer, štiri tisoč evrov, na sezono pa je 12 tekem – vse pa ni tako zelo enostavno zmagati (smeh). Če kdaj opustim plezanje, bi se usmeril v študij fizike ali astronomije in delal v Nasi ali za Elona Muska.

5. V svetu športa so znane tudi zgodbe bankrotov zelo uspešnih športnikov. Kako vi skrbite za svoje finance?

Zavedam se, da je kapital dobro imeti razpršen, saj vse naložbe lahko propadejo ali zablestijo, zato se mi tudi, denimo, delnice in kriptovalute zdijo zanimive. Se pa sam ukvarjam predvsem s športom – zato sem zelo hvaležen dobri računovodkinji, ki ji zaupam in s katero se lahko posvetujem.


»V povprečju bodo mladi zamenjali ne samo sedem služb, temveč celo sedem poklicev v življenju!«

V okviru prvega dne spletne zimske finančne šole za najstnike, ko smo besedo namenili karieri, smo med mladimi od 12. do 19. leta izvedli tudi krajšo anketo o pričakovani prvi plači. Med udeleženci je bila približno polovica osnovnošolcev in polovica srednješolcev. Največ jih pričakuje, da bo njihova prva plača med tisoč in 1.500 evri neto, kar je dokaj realno, saj je povprečna neto plača za december 2021 znašala 1.336,82 evra, je rezultat komentirala Maruša Goršak, svetovalka za karierno orientacijo iz e-Študentskega servisa.

Na študentskem servisu se trenutno postavke gibljejo od približno šest evrov za enostavnejša dela (minimalni neto znesek je 5,21 evra na uro) pa tudi do dvakrat toliko za delo na stojnicah, delo v digitalnem marketingu ali programiranje.

»Trg dela in delavnik postajata vse bolj prilagodljiva, izobraževanje je vse bolj dostopno in raznoliko. Trend je hibridno delo, torej delo v pisarni in doma. Znanje hitro zastareva, pojavljajo se novi zanimivi poklici prihodnosti, od svetovalca za virtualne valute do urbanega kmetovalca,« pojasni Goršakova. A poudari, da se splača razmišljati tudi v smeri deficitarnih poklicev, kot so strojnik, IT-strokovnjak in podobni, pa tudi obrtniki, ki lahko v zasebni praksi dosegajo visoka plačila.


[Finančna šola za najstnike]

Spletna finančna šola za najstnike

Šola, kjer se najstniki stari od 12. do 19. let v treh dneh spoznajo z osnovami osebnih financ.

Dva termina izvedbe: #1 (21. do 23. februar) in #2 (28. februar do 2. marec)

  • Najstnik in kariera: nasveti, kako zaslužiti, kaj moramo vedeti o plači, in kako graditi svoj poklic prihodnosti
  • Katera pravila osebnih financ in izraze moramo poznati za pametno upravljanje štipendije, zaslužka?
  • Limiti, posojila, kreditne kartice … Kako zabredemo v dolgove?
  • Borza: Kdaj in kako začeti vlagati denar? Kakšne naložbe obstajajo?
    in še veliko drugega #ZnanjeZaLajf

Pohitite: Prijave, program in predavatelji TUKAJ.

Finance, 21.02.2022 18:00
Pet vprašanj za Domna Škofica: Če ne bi plezal, bi delal za Elona Muska

Image


Finance, 14.02.2022 11:30
Slovenski športni plezalec Domen Škofic bo gost na zimski finančni šoli za najstnike!

Značke:
GL4 Finance

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.