Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Po sledeh zapisov

Planine in (ne)varnost … Maksimiranje števila reševalne ekspedicije*

Reševanje in iskanje nekoč
Eden najboljših primerov reševanja, ki bi lahko služil kot zgled pri usposabljanju novih gorskih reševalcev, je iskanje in reševanje pogrešanih planincev Janša in Mikšiča, ki so ga leta 1936 izvedli bratje Erjavški – reševalci iz Stahovice.
Sporočilo o pogrešanih planincih je prišlo zelo pozno, tako da so z iskanjem začeli šele po desetih dneh od zadnjega stika Janše in Mikšiča z ljudmi na Kokrskem sedlu.

Bratje Erjavšek so v treh dneh praktično preiskali vse osrednje območje Grintovcev. Pri tem so delovali zelo usklajeno, dosledno so se držali dogovorov in natančno preiskovali vse možne kraje, kjer bi iskana po morebitnem padcu lahko obležala.

Že to, da so se tega lotili na takšen način, priča o njihovi veliki usposobljenosti in motiviranosti za delo. Tako so iz dneva v dan krčili možne lokacije in s tem povečevali možnost najdbe. V misli jim je počasi stopala tudi zadnja sled, ki so jo opazili v snežišču, in tako so prišli do rešitve skrivnostne uganke.

Zanimiv je tudi način prenosa ponesrečenih v dolino, kjer so jim na pomoč prišli še štirje reševalci. Najbrž je to posledica grenkih izkušenj in zelo napornih reševanj, kot je bilo tisto pri prenosu poškodovanega s Korošice v Kamniško Bistrico, ki so ga opravili samo štirje ... (več o posledicah tudi v knjigi Zgodovina reševanja v gorah nad Kamnikom)

Boris Štupar


Maks Koželj in bratje Erjavški

G-L: Druga zgodba - 2 (opis iskanja in reševanja Janše in Mikšiča)

G-L: Tovariša tudi v smrti

*Jutro/G-L: Pregled delovanja slovenskega planinarstva ... Reševalni odsek je sestavil svoj program, ki bo predložen vsem podružnicam. Predlaga: Osredotočenje celotne reševalne službe pri centralnem reševalnem odseku v Ljubljani, opredelitev delokroga obstoječih reševalnih postaj in ustanovitev novih, določitev vodij, seznam reševalnih ekspedicij, rešitev vprašanja dnevnic in maksimiranja števila reševalne ekspedicije.

G-L: Erjavšek Tone (1902 - 1984)

Kamniški občan (1996)/G-L: Gorski reševalci - čuvarji planincev

Jutro (1938)/G-L: Stena smrti na Veliki planini

Slovenec (1932)/G-L: Nesreča turista na Grintovcu


Po sledeh zapisov – 2. del: ...  Komisija pa je hkrati ugotovila, da se je tudi tokrat ponovila ista napaka, ki jo je komisija že pri nekaterih zadnjih reševalnih akcijah obsodila, t. j. da je bila udeležba reševalcev preveč številna.

Po sledeh zapisov – 3. del: ... Izločanje gorjanov

...

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.