Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Še nekaj o polbičevem vozlu

AR 5/1980 - Tine Kristan: Kot je v svojem članku o varovanju s polovičnim bičevim vozlom v ...

... Alpinističnih razgledih številka 3, stran 24 že ugotovil Drago Metljak, se varovanje s polbičevim vozlom pri nas še ni udomačilo. Temu je delno krivo nezaupanje do novosti, delno pa to, da ga pri nas šele v zadnjem času obširneje predstavljajo in popularizirajo. V sosednji Italiji je to najpogostejša oblika varovanja, uporablja jo več kot tri četrtine italijanskih plezalcev. Dobro bi bilo, ko bi ta način varovanja vključili v programe alpinističnih šol in bi na izpitih zahtevali, da kandidati prikažejo hitro in učinkovito uporabo polbičevega vozla.

Še enkrat bi poudaril, da je za dinamično varovanje s polbičevim vozlom potrebna prava oblika vponke, kot je tudi poudarjeno v omenjenem članku. Neprimerne pa so ravno oblike vponk, ki so najpogostejše.

Druga stvar, na katero bi opozoril, pa je, da mora varujoči držati za vrv dovolj daleč stran od vponke, drugače zadošča že rahla nepazljivost in mu potegne prste v varovalni vozel, pri čemer lahko pride do poškodb prstov. Tak primer je znan iz Italije, ko je varujočemu zdrobilo prste na roki.

Polovični bičev vozel pa je zelo uporaben tudi za spuščanje padlega soplezalca in za spuščanje po vrvi.

Za spuščanje padlega soplezalca je precej primernejši kot zavora na vponko, to pa zato, ker je mogoče polbičev vozel hitreje narediti in to z eno samo roko, rabimo pa tudi samo eno vponko. Ker pri spuščanju ne nastopajo dinamične obremenitve, se da uporabljati vponke poljubnih oblik, saj nastopa le statična obremenitev v smeri, ki je vzporedna z daljšo stranico vponke. Vrv vpletemo tako kot pri varovanju. Spuščanje samo ni niti najmanj naporno in poteka enakomerno in tekoče. Uporaba vponk brez matice pa je lahko tudi tu nevarna, posebno kadar je med spuščanjem po manj strmem svetu vozel razbremenjen.

Tudi spuščanje po vrvi s polbičevim vozlom ima nekatere prednosti: je eno najudobnejših in zanj ne potrebujemo drugih pripomočkov. Pač pa je obvezen plezalni pas. Uporabimo lahko vponko poljubne oblike, obvezno pa mora imeti matico. Vozel vpletemo nekoliko drugače, »od zgoraj«, kot je prikazano na sliki 1 (glej skico na zadnji strani levo zgoraj). Vrv si potem vržemo čez ramo in primemo z nasprotno roko slika 2, (glej skico na zadnji strani desno). Vseeno je, čez katero ramo vržemo vrv, vendar je pri dvojni vrvi bolj priporočljivo, da ravnamo tako kot je, skicirano na 1. sliki, ker bi drugače lahko prišlo do prevelikega trenja. Z uporabo vponke z matico in z malo vaje nam to ne dela kakih težav. Zaradi varnosti tudi tu uporabljamo dodatno samovarovanje s pomožno vrvico s Prusikovim vozlom na glavni vrvi, kar pa moramo seveda prav tako dobro obvladati, ker nas sicer lahko spravi v dokaj neprijeten položaj.

Sam sem ta način spuščanja po vrvi večkrat preizkusil in reči moram, da poteka precej gladko tako z enojno kot tudi z dvojno 9- in 11-milimetrsko vrvjo.

Čeprav vrv poteka preko rame kot pri Dülferju in običajnem načinu na pas, rame in vratu ne ožge, ker na ta konec vrvi pritiska približno tri do štirikrat manjša sila.

Tine Kristan


Dopolnilo
Pri predlaganem spuščanju z dvojno vrvjo (slika na zadnji strani v sredini zgoraj) se konca vrvi lahko enostavno dvigneta proti rami, vponka se (gledano od spodaj) obrne za pol obrata v levo in vrvi samo še enostavno tečeta skoznjo. Zato je za spuščanje z dvojno vrvjo boljši od gorske reševalne službe že sprejeti način križanja vrvi (glej skico na zadnji strani v desnem zgornjem kotu), ki gresta nato obe skupaj preko rame. Ta način izkorišča dovolj veliko in za vrv še najmanj škodljivo trenje.

Zvone Korenčan
 


Za G-L priredil: Genadij Štupar 

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave
Značke:
AR novosti

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.