Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Tudi po sto vzponov na (sončen) dan

Delo: Everest je (preveč) obljuden - Dva tedna po smrti štirih plezalcev je na najvišji gori sveta v Nepalu spet gneča

Samo nekaj dni po tem, ko so štirje ljudje umrli med sestopom z Everesta, ki ga poskuša osvojiti čedalje več alpinistov, so uradni nepalski predstavniki sporočili, da se bo na najvišjo goro sveta verjetno kmalu odpravilo še več plezalcev in nihče jim tega ne bo mogel preprečiti.

»Ta konec tedna je na vrh 8850 metrov visoke gore poskušalo stopiti približno dvesto plezalcev,« je izjavil predstavnik nepalskega gorniškega urada Gjanendra Šresta. Nekateri so med plezalno sezono s slabšimi vremenskimi razmerami od običajnih v vmesnem taboru več dni čakali na lepše vreme, gneča se je torej le še povečevala. Pred dvema tednoma se je na primer v dveh dneh na vrh odpravilo kar 208 plezalcev, štirje so med sestopom umrli. Kitajec Ha Wenyi, Nemec Eberhard Schaaf, v Nepalu rojena Kanadčanka Šrija Ša in Korejec Song Von Bin so umrli med vračanjem z vrha, verjetno zaradi izčrpanosti in višinske bolezni.

Prepozen začetek vzpona

Tudi zaradi te nesreče mnogi menijo, da je nad najvišjim taborom na gori preveč plezalcev. Območju pravijo »smrtno nevarno« zaradi strmega ledenega pobočja, nepredvidljivih razmer in pomanjkanja kisika v zraku.

Šresta je med opisovanjem nesreče, ki se je zgodila pred dvema tednoma, povedal, da so se plezalci odpravili na vrh ob pol treh popoldne, čeprav je najkasnejši priporočeni čas ob enajstih dopoldne. Plezalci so bili zato predolgo na visoki nadmorski višini in so porabili svoje zaloge kisika, ker niso pričakovali, da bodo morali čakati tako dolgo. Na vrh se v podobnih vremenskih razmerah po isti poti spet odpravlja veliko plezalcev, zato so nepalski uradni predstavniki sporočili, da jih skrbi za varnost alpinistov, vendar vzpona ne morejo nikomur preprečiti.

Malo lepega vremena

»Plezalci imajo dovoljenja za vzpon, ki veljajo do datuma, zapisanega na dovoljenju. Ne moremo izdajati dovoljenj samo za nekatere datume, ker je vreme zelo nepredvidljivo. Ko se nebo razjasni, bi vsi radi izkoristili ugodne razmere,« je povedal tiskovni predstavnik nepalskega ministrstva za turizem Bal Krišna Gimire.

Nepalski šerpa Apa, ki je osvojil vrh Everesta že rekordnih 21-krat, je povedal, da bi plezalci radi izkoristili ugodne vremenske razmere, ker je lepo vreme vedno kratkotrajno in se bojijo, da ne bodo imeli druge priložnosti za vzpon na vrh. Apa je prepričan, da je hoja gor in dol po isti ledeni poti, po kateri hodijo tudi številni drugi plezalci, tvegano početje, zlasti za plezalce, ki so plezali vso noč od zadnjega tabora na 8000 metrih nadmorske višine.

»Vse se še poslabša, kadar morajo dodatno čakati nekaj ur,« je pojasnil Apa. Gimire je povedal, da se morajo skupine plezalcev same odločiti, ali so razmere dovolj varne, da lahko nadaljujejo pot. »V baznem taboru imamo svoje predstavnike, višje pa se morajo plezalci zanesti samo nase,« je dodal Gimire. Vlada namerava odpreti sezonski urad v baznem taboru, v katerem bodo delali zdravniki, vremenoslovci in varnostniki, vsakemu plezalcu pa nameravajo dodeliti tudi sledilno napravo.

Od marca do junija

Po dosežku Edmunda Hillaryja in Tenzinga Norgaja, ki sta leta 1953 prva stopila na vrh Everesta, se je na najvišjo goro sveta povzpelo že več kot 3000 ljudi. Približno 225 plezalcev je umrlo, še preden so prišli do vrha. Najhujša nesreča se je zgodila 10. maja 1996, ko je umrlo osem ljudi. Umrli so verjetno zato, ker so se odpravili na vrh prepozno, med potjo pa se je razdivjal snežni vihar, zato so se izgubili.

Plezalna sezona pod Everestom se ponavadi začne konec marca in traja do prvega tedna junija, vendar se je letos vreme prvič razjasnilo šele pred dvema tednoma. Malce ironično bi lahko zapisali, da vreme pod »streho sveta« prav nikoli ni dobro. Če je slabo, vzpon na Everest ni mogoč, če je dobro, pa nastane pri zadnjem taboru že tolikšna gneča, da je vzpon nevaren zaradi soplezalcev. AP

Vreme v Nepalu je letos povzročalo ogromno preglavic alpinistom, ki so se hoteli povzpeti na Everest.
 

30.05.2012

 

 

 

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.