Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Zmaga slovenskega alpinizma v Himalaji

SiOL.net: Slovenski alpinisti z Everestom, osvojenim z nepalske strani – zakonca Štremfelj, Grošelj, Karničar, Golob, Flis, Lačen in Jakofčič – so ob zaključku nepalskega leta turizma prejeli posebna priznanja.
Slovenske novice: Nepalski poklon legendarnemu Nejcu

Slovenski tečaji gorniških veščin za nepalske vodnike
Nepal, dežela ob vznožju najvišjih gora, ki se dotikajo neba in zvezd, kot jih je opisala Marjeta Keršič Svetel, imajo v svojem osrčju tudi najveličastnejšo – Sagarmato oziroma Everest. "Danes praznujemo uspešno zmago slovenskega alpinizma v Himalaji," je slavnostno prireditev 16. decembra označil Aswin Shrestha, častni konzul Nepala v Sloveniji, in izpostavil prvi, takrat še jugoslovanski vzpon na Everest leta 1979, finančno pomoč pri izgradnji šole za nepalske gorske vodnike v Manangu in izobraževalno pomoč slovenskih inštruktorjev.
Za vrsto tečajev gorniških veščin pod vodstvom slovenskih inštruktorjev, ki so rešila veliko življenj v nepalskih gorah, se je zahvalil tudi predsednik Planinske zveze Nepala Zimba Zangbu Sherpa na svojem prvem obisku v Sloveniji. Bojan Rotovnik, predsednik Planinske zveze Slovenije, pa je spregovoril o klicu gora, ki se mu ni mogoče upreti, in je slovenske alpiniste, prepoznavnejše v tujini kot doma, kar nekajkrat popeljal na Everest.


Slovenski nagrajenci nepalske vlade

Na vrh Everesta z nepalske strani
Večer v Slovenskem etnografskem muzeju, posvečen nepalskemu letu turizma in mednarodnemu dnevu gora, je na piedestal postavil slovenske alpiniste, ki so se povzpeli na vrh Everesta z nepalske strani. Andrej Štremfelj je leta 1979 z Nejcem Zaplotnikom kot prvi Slovenec osvojil Everest, leta 1990 pa sta z ženo Marijo Štremfelj, prvo Slovenko na vrhu najvišje gore sveta, postala prvi zakonski par, ki je stopil na Everest. Viki Grošelj se je na vrh povzpel leta 1989, v žepu pa ima osvojenih še devet osemtisočakov ter kopico knjig, filmov in prijateljstev iz dežele pod Himalajo. Davo Karničar se je leta 2000 zapisal v zgodovino s prvim neprekinjenim smučarskim spustom z Everesta, v srca domačinov pa s smučarskim tečajem za nepalske otroke. Trojica Tadej Golob, Matej Flis in Gregor Lačen je najvišjo točko strehe sveta prek Južnega sedla osvojila leta 2000, Tomaž Jakofčič pa je leta 2009 postal prvi slovenski gorski vodnik, ki je varno opravil gorniški vzpon na Everest s klientom.
"Prijateljstvo z Nepalom je nekaj, kar te prevzame in te navduši, hkrati pa ga začutiš kot dolžnost, da se za vsa doživetja oddolžiš ljudem pod goro," je v imenu nagrajencev nepreklicno povezanost z Nepalom ubesedil Viki Grošelj.


Slovenski funkcionarji v družbi častnega konzula Nepala in predsednika Planinske zveze Nepala

Slovenci za razvoj turizma in varnost v nepalskih gorah
Častna priznanja so prejeli tudi slovenski funkcionarji, zaslužni za razvoj turizma in varnosti v nepalskih gorah: Bojan Rotovnik in Franci Ekar, sedanji in nekdanji predsednik Planinske zveze Slovenije, Tone Škarja, "dirigent" večine slovenskih alpinističnih odprav v Himalajo, Bojan Pollak, dolgoletni inštruktor nepalskih gorskih vodnikov, Dušica Kunaver, avtorica bogatega opusa alpinistične dediščine njenega pokojnega moža Aleša Kunaverja, posthumno pa so s priznanjem ovenčali tudi Aleša Kunaverja za bleščeče dosežke v himalajizmu in izobraževanju nepalskih gorskih vodnikov, in njegovega kronističnega spremljevalca Zorana Jerina.


Severno indijska klasična glasba: Dr. Lasanthi Manaranjanie Kalinga Dona in Vasja Štukelj

Prisluhnite odlomku

Slovensko-nepalska slovesnost je bila tudi glasbeno popotovanje po svetu. Ravi Shresta je z mojstrskim brenkanjem na kitaro zbrane popeljal v Nepal in Argentino, flavtistka Anita Prelovšek je očarala z Bachom, Mozartom in slovensko ljudsko glasbo, Lasanthi Manaranjanie Kalinga Dona in Vasja Štukelj pa sta v sozvočju violine in tabel navdušila z indijsko klasično in nepalsko nevarsko glasbo.

Besedilo in fotografije: Manca Čujež


Nepalski poklon legendarnemu Nejcu

Slovenske novice: KRANJ – Predsednik Himalajske gorske zveze Nepala Zimba Zangbu Sherpa se je v Kranju poklonil in položil venec ob obeležju alpinistu, himalajcu Nejcu Zaplotniku, ki se je smrtno ponesrečil v plazu z osemtisočaka Manasluja 23. aprila 1983.

Poklon v Sloveniji
Predsednik nepalske zveze je ob navzočnosti častnega konzula Nepala v Sloveniji Aswina Shresthe in nekdanjega predsednika slovenske planinske zveze Francija Ekarja položil pri Zaplotnikovem obeležju lovorjev venec s tremi gorenjskimi nageljni, prižgal spominski ogenj in ovil doprsni kip s tradicionalnim himalajskim svilenim šalom, ki ga Nepalci namenjajo in podarjajo ljudem, ki se podajo v visoke gore za srečo, za vzpon na goro in povratek z gore; pa tudi posmrtno za spokojen večni počitek.

»Vrhunski alpinisti in osvojitelji Everesta, pa tudi preostalih osem tisočakov, so najzaslužnejši ambasadorji himalajske države Nepal. Letos se je prav po zaslugi himalajcev in alpinistov uresničil projekt iz leta nepalskega turizma s preseženim milijonom obiskovalcev turistov, tako imenovanih trekingarjev,« je ob tej priložnosti povedal predsednik nepalske planinske zveze.

Dobri odnosi in sodelovanje med krovnima planinskima zvezama so bili tudi v ospredju nepalske odločitve o podelitvi posebnih priznanj Slovencem, ki so stopili na vrh najvišje gore sveta z nepalske strani. Med odlikovanci so alpinisti, vodje odprav, vodje in organizatorji nepalske gorske šole za usposabljanja gorskovodniških opravil, za katero skrbijo Slovenci.

Slovenci na strehi sveta
Mount Everest je z 8848 metri tako imenovana streha sveta, 7. oktobra 1990 pa ga je osvojila prva in edina Slovenka Marija Štremfelj ter se s tem uvrstila med 13 žensk, ki so se dotlej povzpele na vrh. Njen mož Andrej Štremfelj je leta 1979 z Nejcem Zaplotnikom osvojil Everest po jugoslovanski prvenstveni smeri (zahodnem grebenu), ki velja še danes za eno najtežjih smeri na ta vrh. Takrat sta na vrh mogočne gore stopila kot prva Jugoslovana in Slovenca. Na Everest se je pozneje povzpel še enkrat, skupaj z ženo.

Priznanja so prejeli še nekateri Slovenci, ki so se povzpeli na Everest z nepalske strani. Viki Grošelj je na vrh najvišje gore stopil 10. maja 1989, Davo Karničar, Tadej Golob, Matej Flis in Gregor Lačen so bili na vrhu Everesta v času od 7. do 9. oktobra 2000, Tomaž Jakofčič, ki je kot prvi slovenski gorski vodnik na vrh Everesta vodil tuje alpinistične turiste, pa maja 2009.

17.12.11


Mladi virtuoz Ravi Shrestha je popestril
večer tudi s porcijo argentinske glasbe.
Foto Manca Čujež

Prisluhnite odlomku



Zimba Zangbu Sherpa, predsednik,
Nepalske planinske zveze
(Nepal Mountain Association, Kathmandu)


Bilo je tudi sproščeno. Predsednik
PZS Bojan Rotovnik in častni konzul
Nepala mag. Aswin Shrestha med
izročanjem priznanja Mariji Štremfelj

Viki Grošelj v imenu vseh nagrajencev

Prijateljstvo z Nepalom je nekaj takega, kar te prevzame, kar te navduši in kar začutiš kot dolžnost, da skušaš nekaj vrniti nazaj ljudem tam pod gorami.
To je pravzaprav misel sira Edmunda Hillarya, ki ga ves svet pozna kot prvopristopnika na Everest. On je priznal, da je bil vzpon na Everest  pravzaprav samo en bleščeč trenutek v njegovem življenju, od takrat dalje pa je razmišljal, kako bi se lahko na nek način oddolžil domačinom pod goro, ki so mu omogočili ta shining moment. Naslednja leta se je trudil tudi s pomočjo sklada, ki ga je ustanovil, domačinom vrniti del tega kar je sam doživel.
Mi se seveda s Hillaryem ne moremo meriti, lahko pa vsak na svojem področju z neko malo gesto vrnemo Nepalu del tega, kar smo od njega dobili. Na razne načine, tudi s snemanjem filmov in seveda s pomočjo slovenske šole za vodnike, ki upam, da bo še dolgo delovala ...


Priznanja, cvetje in kata (trak, ki
ga Nepalci za srečo obesijo okoli
vratu dragim gostom)

Fotografije pod črto in glasbeni
odlomki: Dušan Škodič

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


  17.12.2011

 

 

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.