Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Gorsko podnebje doma

Jutro: Potovanje okoli sveta ne da bi se človek ganil z mesta — Važen izum poljskega državnega predsednika Moščickega

Pariški zdravniški list »La presse medicale« poroča podrobneje o zelo zanimivem in važnem izumu poljskega državnega predsednika Ignacija Moščiskega, ki je, kakor znano, znamenit tehnik in kemik. Bistvo tega izuma je v preobrnitvi proslulega islamskega stavka o gori in preroku: če ne pride gora k preroku, gre prerok h gori. V novi verziji bi se ta stavek glasil narobe.

Novi izum, ki prestavlja gore k ljudem, tem omogoča, da si sredi velemesta, v nižini privoščijo vse okolnosti, ki delajo gorsko klimo človeku tako prijetno in zdravo Obstoji iz posebne, hermetično zaprte kabine in cele vrste aparatur, ki proizvajajo vse bistvene elemente gorskega podnebja.
Eden najbolj važnih med temi elementi so pač ultravioletni žarki, ki jih naše oko sicer ne vidi in naše telo v nižini tudi nič posebno ne čuti, ker jih srkajo zračne plasti nad nami, a jih tem odločneje čuti v visokih gorah. V kabini Moščickega je zato nameščena znana kremenčeva žarnica, ki prične na pritisk gumba obsevati gorskega letoviščarja sredi najbolj puste nižine z ultravioletnimi žarki.

Povedati še kaj o tem, bi bilo odveč. Toda ultravioletni žarki so le eden izmed zdravilnih činiteljev gorskega podnebja, Nič manj važen ni razredčeni zrak, ki daje našemu organizmu s svojim manjšim tlakom občutek breztežnosti, nam dela dihanje lažje in nam širi pljuča ter pomnožuje število rdečih krvnih telesc. Kabina je zato v zvezi s črpalko, ki prične z enostavnim pritiskom vzvoda redčiti zrak in ga v poljubnem času napravi tako redkega kakor na Triglavu ali Mont Blancu, na Everestu ali če hočeš Piccardovlh stratosfernih višinah.

Natančne meritve so pokazale, da je tudi električni naboj v planinah drugačen nego v dolinah. Za to skrbi spet druga naprava, nekakšen ventilator, ki veje električno nabiti zrak na naše telo in sicer po želji s pozitivnimi ali negativnimi prostimi Joni, ki nam v gorah dajejo občutiti vso svežino in sproščenost narave.

A to še ni vse. Bistroumen mehanizem spreminja tudi temperaturo v kabini, da se sklada z vsakokratno »višinsko« situacijo, in potem je tu še drug mehanizem, ki daje zraku potrebno vlago, in tretji, ki ga napolni z vonjavo gorske flore. Ali bi si želeli še kaj? Namesto v gore bi se n. pr preselili k morju ali v puščavo, v tropska ozemlja ali v Arktido. Ni treba drugega, nego da izrazite svojo željo in čudežni mehanizmi vas v nekoliko trenutkih preložijo sem ali tja, s preprostim dviganjem in potiskanjem vzvodov. V nekoliko minutah lahko okusite vsa podnebja in napravite tako rekoč pot okoli sveta, ne da bi se niti za trenutek premaknili iz kabine. O čem takšnem ni sanjala nikoli niti razgreta domišljija kakšnega Julesa Verna.

Jutro, 4. januar 1935
 

04.01.1935

dLib.si

Kategorije:
Novosti Tuje TUJ Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.